V arizonské poušti se nachází město budoucnosti. Dříve než splnilo svůj účel, stalo se městem duchů

Téměř pět desetiletí pracovala skupina architektů na vybudování města, které by inspirovalo inovativní budoucnost městského designu. Rozkládá se uprostřed pouště a mělo hostit tisíce obyvatel. Dnes je město budoucnosti Arcosanti dokončeno jen z 5 % a bydlí v něm jen několik desítek občanů.

Nápad a celý projekt se zrodil v mysli italského architekta Paola Soleriho, jehož snem bylo vytvořit rozšířené městské laboratorium, kde by byly každodenní činnosti poháněny přírodními zdroji matky Země. Svou myšlenku nazval jako „městská imploze“, čímž odkazoval na design města.

Arcosanti mělo být oblastí s vysokou hustotou osídlení, které by bylo zároveň bez znečištění, toho měl dosáhnout pomocí eliminace aut a cest. Namísto žárovek by lidem v domech i mimo něj musely stačit sluneční paprsky, také klimatizaci by nahrazovala místní vegetace, který je poskytovatelem přírodního stínu.

Nicméně výstavba města postupovala pomalu, a tak ostatní velké metropole začaly Soleriho nápad přebírat, a navíc realizovat podle svého uvážení. Národy jako jsou Katar nebo Saudská Arábie budují města jejichž přirozenou součástí jsou potrubí na odpad, robotičtí pracovníci, taxíky v podobě dronů a většina domů má solární střechy. Malajsie pro změnu plánuje zavedení samozavlažovacích systémů pro rostliny a samočistící okna. Pokračovat bychom mohli do nekonečna.

Faktem ale zůstává, že v porovnání s těmito projekty se myšlenka italského architekta nedá srovnat. Naopak architektura a celé prostředí nedokončeného města vypadá dost zastarale a připomíná jakousi hippies vesnici. Částečně za to může i doba, ve které celý projekt začal. Město Arcosanti bylo budováno v 60. letech, se vším, co mělo umět by i dnes řešilo mnoho lidských problémů, zvláště pak dnes, kdy celý svět ohrožují klimatické změny.

Problém celého projektu byl také nedostatek financí. Sám Soleri začal město budovat pomocí půjčky a dobrovolníků, kteří sdíleli jeho myšlenku. Na pomoc Solerimu přišli studenti, umělci nebo také nezávislí filmaři. Pomáhal i samotný architekt. I když město Arcosanti mělo hostit tisíce lidí, dnes v něm žije jen 80 obyvatel, kteří si říkají Arconauti. Ve městě si vydělávají tím, že jej udržují.

Dnes už architekt nežije a sním se zastavila i celý výstavba města. Je jasné, že z města už nikdy nestane to, co bylo původním nápadem a vizí Paola Soleriho.

Zdroj:ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...