V 81 letech je jedinou obyvatelkou izolovaného ostrova

Dokážete si představit život na ostrově, kterého od nejbližší civilizace dělí čtyři hodiny plavby trajektem? Právě zde na ostrov Tokdo se totiž rybářka Kim Sin-yeol se svým, dnes již zesnulým manželem, přestěhovala v roce 1991. Po smrti svého manžela se stala jedinou obyvatelkou osamělého ostrova, který leží mezi Japonskem a Jižní Koreou, navíc tyto země o něj vedou dlouholetý spor.

Celé roky byli manželé jedinými stálými obyvateli ostrova Takdo, pravidelně je však navštěvovali policisté, vojáci a správci majetku. Čas od času sem zavítají i turisté. Nevýznamnější návštěvu představoval jihokorejský prezident, který ostrov navštívil v roce 2012. Dnes už na ostrově žije pouze 81letá Kim Sin-yoel.

Život na ostrově si žena vždy pochvalovala. Nevadilo jí ani její rodině, když špatné počasí odřízlo ostrov na několik dní od civilizace, protože okolní vody jsou velmi bohatým rybářským revírem. Když se z ostrova na pevninu odstěhoval její syn dcera, zůstala na Takdo s manželem, který loni v říjnu umřel. Pro Kim to ale není důvod k tomu, aby ostrov opustila.

Jak uvedl její syn Kim Kyung-chul pro server CNN, jeho matka v žádném případě neuvažuje o tom, že by ostrov opustila, ba naopak naprostá izolace od lidí jí víc než vyhovuje. „Matka říká, že život na Tokdu je klidný. Její duše je tam v míru.“ V současné době ale přebývá u syna na pevnině, jelikož její dům prochází rekonstrukcí.

Kim ale není sama, komu by se takové bydlení líbilo. Zájemců je hned několik, avšak jihokorejské úřady sdělily, že nikomu dalšímu pobyt na ostrově nepovolí. V budoucnu se ale na ostrov plánuje vrátit Kimina dcera, která zdědila po svém otci obchodní licence k prodeji známek, mýdel a mořských plodů pro turisty.

Dokázali byste i vy žít více než 30 let na izolovaném ostrově, kde byste i několik dní nepromluvili s nikým ani slovo?

Zdroj: CNN.com

Sdílet: