Utajený div světa, to je starověká pevnost v oblacích Sigiriya

Rate this post

Vysoko v oblacích na vrcholu Lví skály na Srí Lance se tyčí nebeská pevnost Sigiriya. Nejedná se pouze o pevnost, ale o neskutečné umělecké dílo ve výšce dvou set metrů, ke kterému vede nejdelší schodiště světa. Jakmile zdoláte neuvěřitelných 1860 schodů, budete si připadat jako v oblacích.

Skalní pevnost Sigiriya je právem zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Váže se k ní zajímavá historie i množství tajemných symbolů. Mezi odborníky je Sigiriya široce uznávaná jako jeden z nejlépe dochovaných příkladů starověkého urbanismu. Revoluční a nevídané, přesně takové je toto starobylé místo, které je skutečným zázrakem světa, který sahá až k obloze.

Na vrcholku hory si budete připadat jako v oblacích. Podle dávných legend měl právě zde král Kassapa, který vládl celé Srí Lance, trůn. Naskytne se vám nádherný pohled na exotické okolí. Sigiriya je opravdu obrovským areálem. Velkolepé zahrady se drží striktních geometrických pravidel, všechny cesty jsou vystavěny do pravých úhlů. Protikladem k těmto symetrickým zahradám je pak Zahrada kamenů a Terasová zahrada. Zde je plno obřích balvanů, které samozřejmě nejsou uspořádány dle žádných pravidel. Jsou zde také obrovská sršní hnízda, a spatříme zde také desítky makaků.

Do skály jsou vytesány obrovské lví tlapy s masivními drápy, které spatříte při výstupu nahoru. Odtud tedy vznikl název Lví skála. Údajně zde dříve stála obří socha lva, který střežil vchod do pevnosti. Opravdu existovala tak obří socha lva? To je jedna z dalších záhad, která zůstává nezodpovězena.

Podle archeologických nálezů žili první lidé na vrcholku skály už v pravěku. O tom, že tu lidé žili velmi dávno, svědčí i četné kresby na stěnách skály. Dodnes jsou zde čitelné v místě dlouhém 140 a vysokém 40 metrů. Autoři na nich zachytili asi 500 žen a bohyň. Několik staletí před Kristem tu prý býval i klášter. Ruiny, které si dnes prohlížejí turisté, kteří vystoupají na obrovskou vrcholovou plošinu, pocházejí však „až“ z pátého století našeho letopočtu.

Zdroj: curiosmos.com

Sdílet: