USA se bojí ruských „konečných zbraní“

Rozmístění ruských „konečných zbraní“, slibných nadzvukových raket Zircon a raketových systémů Kalibr, v tichomořské oblasti umožní této zemi zvýšit její vliv a ukončit nadvládu USA. Píše o tom deník Military Watch.

Jak uvádí americká publikace, Tichý oceán je díky svému doletu nejslibnější oblastí pro rozmístění ruských raket. Zejména tedy „Kalibr“ překonává svůj americký protějšek Harpoon v letovém rozsahu více než dvakrát (600 kilometrů oproti 280 kilometrům) a v rychlosti – více než třikrát. Zirkon s dosahem 1 000 kilometrů a rychlostí Mach 9 nemá vůbec žádné analogy. Zároveň nebude mít systém protivzdušné obrany Aegis, který mají k dispozici USA, prakticky žádnou šanci na zachycení ruských raket.

USA se zvláště zajímají o skutečnost, že Rusko může prodávat své rakety nebo přenášet technologie pro jejich vytváření do Číny, zdůrazňuje Military Watch. Zejména existuje možnost, že díky ruským technologiím bude ČLR schopna učinit svou nadějnou raketu YJ-XX hypersonickou, která se v současné době v zemi vyvíjí. Pokud Čína vybaví čínský torpédoborec typu 055, schopný nést více řízených střel než kterýkoli jiný na světě, Zircony nebo podobnými raketami vlastní výroby, získá země významnou výhodu oproti americkým, japonským a NATO flotilám.

Začátkem listopadu minulého roku bylo oznámeno, že prvními nositeli slibných hypersonických raket „Zircon“ budou velká protiponorková loď (BOD) „maršál Shaposhnikov“ projekt 1155 a víceúčelová jaderná ponorka „Irkutsk“ projektu 949A.

Sdílet:
Loading...