Unikátní a bizardní zároveň! Na Sibiři našli zamrzlé štěňátko staré 18 000 let

Výjimečný, bizardní, unikátní i nevídaný. Přesně takový je objev švédských vědců, kteří v zamrzlém sibiřském permafrostu u řeky Indigirka našli štěně staré zhruba 18 000 let. Ačkoliv si vědci nejsou jistí tím, zda jde o psa nebo vlka, jedno je jasné. Zamrzlé štěňátko se našlo v místech, kde lidé vůbec poprvé začali čtyřnohá zvířata ochočovat.

Ačkoliv se zpráva o objeveném štěněti objevuje až nyní, nalezeno bylo už v létě 2018. Nicméně od té doby se švédští vědci společně s těmi ruskými snaží přijít na to, k jakému druhu štěně patří a jak vlastně zemřelo. Původ by měli rozklíčovat vědci ve Švédském centru paleogenetiky (CPG). Nemělo by jít o složitý úkol, protože tělíčko štěněte je dokonale zachovalé.

Dosud se vědcům podařilo zjistit, že zvíře bylo v době smrti nejméně dva měsíce staré a uhynulo za neznámých okolností v době před 18 000 lety. Co ale vědci nevědí je, zda se dívají na štěně vlka nebo vůbec nejstaršího psa na světě. Z historických pramenů lze zjistit, že první lidské osídlení tohoto koutu Sibiře je datováno do doby před 32 000 lety. Dále je známo, že lidé začali domestikovat vlky někdy před 10 000 až 40 000 lety, mohlo by tedy jít o vývojový článek mezi psem a vlkem.

Švédské centrum paleogenetiky má největší DNA banku všech psů po celém světě. Přesto vědci nebyli schopni zjistit, zda jde o psa či vlka. Zamrzlé tělíčko štěněte je tak pro vědce stále záhadou. V naději, že objevili předka vlků a psů dostalo štěně pojmenování Dogor, což v jakutštině znamená přítel.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...