Unikát mezi hrady. Slovinská jeskynní pevnost je plná skrytých chodeb

Rate this post

Nenajde se ve světě zajímavější hrad, než je ten slovinský, který je vytesaný do skály vysoko nad jeskyni, díky které obyvatelé hradu ve středověku přežívali i jeho dlouhá obléhání. Majestátný hrad Predjama je dnes otevřen veřejnosti a má rozhodně co nabídnout, jeho součástí je totiž spletitá síť tajných chodeb.

Středověký hrad, jehož vznik se datuje do 13. století je dokonce zapsán v Guinnessově knize rekordů jako „největší jeskynní hrad“. Stavba se totiž rozkládá jak po straně tak i na vrcholu druhé nejdelší jeskyně Slovinska. V historii se stala pevnost sídlem nejednoho šlechtice a díky strategické poloze se není čemu divit.

Nicméně poloha hradu nebyla jedinou výhodou. Z pevnosti vede hned několik tajných chodeb, které využil například rytíř Erasmus Lug, který se stal pánem hradu v 15. století. Jelikož byl známým zlodějem na úprku, hrad se pro něj stal skvělým útočištěm před spravedlností. Tajné chodby využíval k zásobování hradu a také k loupežným výpravám. Nikdo totiž o chodbách nevěděl, a tak ani nikdo nezaznamenal, že by hrad opustil.

Dnes je hrad Predjama otevřen pro své návštěvníky celoročně. Kromě samotné prohlídky si turisté mohou zakoupit vstupenky s názvem Combo, které jim umožní vstup i do samotné jeskyně. Trasa je dlouhá 5 kilometrů a těšit se můžete na několik skalních místností, chodeb a formací v podzemí.

Zdroj: BusinessInsider.com

Sdílet: