Úder blesku vytvořil zcela nový materiál, který dosud nebyl objeven

Rate this post

Naprosto neuvěřitelný objev učinil profesor geologie z Floridské univerzity, když po bouři narazil na fosforový materiál, který vytvořil úder blesku. Minerál byl na Zemi vůbec poprvé objeven v pevném skupenství.

Matthew Pasek, geolog z Floridské univerzity ve svém prohlášení uvádí: „Nikdy jsme tento materiál na Zemi přirozeně neviděli, jemu podobné materiály byly doposud detekovány v meteoritech a ve vesmíru. Nicméně přesně tento druh materiálu jsme nikdy nikde zatím neviděli.“

Objevený fulgurit

Fulgurit, česky též bleskovec, je geologický útvar, vzniklý zásahem blesku do písku, případně půdy nebo pevných hornin. Jeden takový Fulgurit objevil majitel domu v New Port Richey a s vidinou rychlých peněz se ho rozhodl prodat. Pasek jej koupil a podrobil bleskovec rozboru s pomocí kolegy Lucy Bindim, profesorem mineralogie a krystalografie.

Pasek zaznamenal objev ve své nedávné studii publikované v Communications Earth & Environment . Studie zkoumá, jak vysokoenergetické události mohou spustit odlišné chemické reakce, které zase mohou dát vzniknout novému materiálu, „přechodnému mezi vesmírnými minerály a minerály nalezenými na Zemi“, uvádí tisková zpráva.

Byl objeven nový fosforový materiál

Uvnitř fulguritu byla detekována barevná a krystalická hmota, která dosud nebyla objevena. Tým zkoumal unikátní minerály obsahující fosfor a jeho vlastnosti jsou více než pozoruhodné. Tak například materiál není možné, jakkoliv přetvořit. Veškeré snahy vědců byly marné. Což také naznačuje, že materiál se pravděpodobně rychle vytvoří za přesných podmínek a pokud se příliš zahřeje, změní se na minerál běžně detekovaný v meteoritech.

Pasek a Bindi nyní plánují materiál dále zkoumat, aby jej následně mohli prohlásit za nerost.

Sdílet: