Událost, která se stane jednou za život! Poprvé za 360 let se skutečný a magnetický sever spojí

Geomagnetický sever v posledních letech cestoval průlomovou rychlostí. V různých médiích jste si mohli přečíst o tom, že se musí aktualizovat GPS navigace, protože sever už není tam kde býval. Teď poprvé za 360 let budou jehly kompasu v Královské greenwichské observatoři v Anglii, směřovat na skutečný sever.

Už na základní škole nás učili, že Země má dva severní póly: geografický tedy skutečný sever a geomagnetický sever. Ve skutečnosti kompasy nesměřují ke skutečnému severnímu pólu, místo toho ukazují ten geomagnetický, který neustále mění svou polohu. Prostor mezi skutečným severem a tím geomagnetickým pak odborníci označují jako deklinace. S tím, jak se magnetické pole neustále mění, mění se také deklinace v kterémkoliv místě na světě.

Během posledních stovek let byla deklinace ve Velké Británii záporná, což znamená, že všechny jehly kompasu směřovaly západně od pravého severu. Vše se změní do konce měsíce, kdy dojde k nulové deklinaci, tedy k tzv. agonii. Kompasové jehly v Greenwichi tedy budou konečně směřovat k pravému severu. Jak uvádí deník Guardian, bude to vůbec poprvé od otevření Královské greenwichské observatoře, kdy se geografické a geomagnetické systémy shodnou.

Posun geomagnetického pólu

Tekuté železné jádro Země je zodpovědné za pohyblivé magnetické pole, které obklopuje naši planetu. Geologové našli důkazy, které naznačují, že v průběhu geologické historie se naše póly skutečně změnily. Geomagnetický sever, který se neustále mění, v posledních letech zrychlil tempo, někdy cestoval až 55 kilometrů za rok a vykolejil tak navigační systémy po celém světě. Tyto změny byly tak radikální, že vědci museli v lednu tohoto roku aktualizovat Světový magnetický model, aby s ním udrželi krok.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet:
Loading...