U japonského pobřeží byla objevena podzemní nádrž neznámého plynu. Představuje hrozbu?

Rate this post

Ostrov Okinawa na jihu Japonska obklopuje velká podzemní nádrž obsahující neznámý plyn. Nový výzkum naznačuje, že zásobárna může být buď významným zdrojem energie, nebo může představovat hrozbu ve formě skleníkových plynů. Autor studie tvrdí, že skleníkové plyny nevytvářejí jen lidé, ale i samotná příroda.

Metan a oxid uhličitý se mohou zachytit v takzvaných váčcích na dně moří. Tento proces na nazývá rifting a dochází k němu tehdy, když se zemská kůra rozděluje v důsledku tepla. Analýza údajů naznačuje, že obrovská nádrž v Japonsku může být izolována hydrátem metanu nebo ledem obsahujícím metan. Pokud je naplněna metanem, podle vědců by mohlo jít o potenciální zdroj energie. Japonsko se stalo první zemí, která v roce 2013 vytěžila metan z ložisek hydrátu metanu. Pokud se však v nádrži nachází oxid uhličitý, představovalo by to hrozbu ve formě skleníkových plynů.

“Lidé se soustředí na skleníkové plyny, které sami vyprodukují, ale existuje i velké množství jejich přírodních zdrojů. Velkoplošné nádrže, jako je tato, mohou představovat další zdroj skleníkových plynů, který musíme sledovat. Také se může ukázat, že jde o významný zdroj energie, ” uvedl autor studie Takeshi Tsuji z Univerzity Kyushu.

K nalezení zásobárny vědci použili akustické zařízení tažené lodí, aby viděli, jak geologické struktury odrážejí seizmologické tlakové vlny. “Zóny, jako je tato, nejsou ničím neobvyklým při trhlinách v zemské kůře. Podobné nádrže mohou být kdekoliv v okinawském korytě, ale i na jiných místech po celém světě, ” dodal Tsuji.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: