U francouzského pobřeží se vynořil vrak německé ponorky z 1. světové války

Celá desetiletí byl pohřben v písku. Vrak německé ponorky z první světové války byl objeven na pobřeží Francie, informovala veřejnost během víkendu stanice BBC. Plavidlo se zde ocitlo již v červenci 1917.

Díky pohyblivých písků na pobřeží francouzské obce Wissant, byly odhaleny pozůstatky německé ponorky typu SM UC-61. Poté co jej posádka opustila, bylo plavidlo ve 30. letech z velké části pohlceno pískem. Dnes je vrak oblíbenou turistickou atrakcí, zvláště proto, že není často k vidění.

Od prosince jsou na pobřeží při odlivu viditelné dvě části plavidla. K celé události se vyjádřil starosta města Wissant Bernard Bracq: „Vrak je viditelný opakovaně každé dva nebo tři roky a vždy na poměrně krátkou dobu. Vše závisí na přílivu a síle větru, který ovlivňuje pohyb písku. Stačí silnější poryvy větru a vrak opět zmizí.“

Místní turistický průvodce Vincent Schmitt, je však jiného názoru. Podle něj silný vítr spolu s přílivem může odhalit mnohem víc. Podle něj „všichni místní o ponorce věděli, nicméně je většinu času pohřbena pod vrstvami písku, a proto ji není vidět.“

Historici tvrdí, že ponorky typu SM UC-61 stojí za potopením nejméně 11 lodí, a to za použití podmořských min nebo torpéd.

Ponorka na francouzském pobřeží, vyplula z přístavu Zeebrugge v Belgii a jejím cílem bylo položit miny kolem francouzských pobřežních měst Boulogne-sur-Mer a Le Havre. Bohužel ztroskotala na mělčině a všech 26 členů posádky se muselo vzdát francouzským úřadům.

Zdroj: BBC

Sdílet:
Loading...