U Cornwallu byla objevena kotva, která může vést k nalezení miliardového pokladu

Nedaleko pobřeží Cornwallu, jen 32 kilometrů od děsivě pojmenovaného britského přístavu Land’s End, byla objevena opravdu unikátní kotva. Jedinečná je především proto, že s největší pravděpodobností patří k dávno ztracené obchodní lodi, která spolu s více než miliardovým bohatství nebyla doposud objevena.  

Historici tvrdí, že kotva pochází z let 1600 až 1800. A právě díky tohoto odhadu jsou mnozí přesvědčení o tom, že je nalezený předmět pozůstatkem ztracené obchodní lodi zvané Merchant Royal, která ztroskotala roku 1641.

„Jsme si vědomi toho, že existuje spousta kotev, které vypadají přesně takto – jako z velké dřevěné lodi,“ prozradil magazínu INews, majitel společnosti Atlantic Scuba, Mark Milburn. „Nicméně jsou zde vidět prvky admirality na některých částech kotvy, přesně takové byly využity pro Merchant Royal.“

Když zrovna Angličané nebojovali se Španěly, pokračovali ve svých obchodech s evropskými sousedy a mexické zlato bylo zvláště oblíbenou komoditou v 17. století. Merchant Royal, pod velením kapitána Johna Limbreyho, byla jednou z vůbec prvních vypuštěných plavidel během největšího rozmachu světového obchodu a v důsledku toho i námořní dopravy.

Bohužel pro kapitána a jeho posádku se obchodní loď stala zkázou. Nepříznivé počasí a rozbouřené moře nakonec zapříčinili ztroskotáni lodě. Během své poslední plavby převážela loď z Nového Světa do Mexika nespočetné množství drahých kovů a zásob pro vojska včetně střeliva. V okamžiku, kdy loď projížděla kanálem La Manche, se náhle zhoršilo počasí. Merchant Royal tak 23. září 1641 začala nabírat vodu a potopila se v okolí přístavu Land’s End.

Jak uvedl server INews, experti se nyní domnívají, že tento výjimečný objev přiláká pozornost potápěčů a lovců pokladů, kteří se budou snažit vrak spolu s cennostmi najít. Koneckonců se má za to, že loď převážela do Mexika zlato a stříbro v hodnotě 1 miliardy liber (v přepočtu 30 miliard korun). Nemluvě o milionech mincí a klenotů, které navzdory několika pokusům, nebyli nikdy nalezeny.

Jenže voda v této oblasti je zrádná a nebezpečná, Mark Milburn má obavy z toho, že lidé budou přeceňovat své síly a tím riskovat svůj život.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...