Tyto záhadné umělé ostrovy jsou starší než Stonehenge

Starověké kultury nás nikdy nepřestanou překvapovat. Důkazem jsou i umělé ostrovy tzv. Crannogs, které se nacházejí ve vodách u Britských ostrovů, zejména poblíž Skotska, ale i Walesu či Irska. Věřilo se, že tyto ostrovy byly vybudovány před 2500 lety, nová zjištění však posouvají věk některých ostrovů ještě dál do minulosti.

Všechno to začalo v roce 2012. Bývalý člen Královského vojenského námořnictva Chris Murray se rozhodl potápět v okolí ostrovů Herbides ve Skotsku. Během toho našel téměř neporušené keramické nádoby roztroušené po téměř celém okolí. Další následné výzkumy odhalily, že keramika je mnohem starší, než se původně předpokládalo. Radiokarbonová metoda stanovila jejich věk na 3600 až 3300 let před Kristem. V této souvislosti vznikla doměnka, že tyto ostrovy, kde byla keramika nalezena, jsou staré asi 5500 let a jejich výstavba započala ještě dříve než stavba slavného Stonehenge.

Výzkumníci se domnívají že tyto ostrovy stavěly neolitické kultury na slavnostní a obřadní rituály. Oceňují jejich úsilí při stavbě přesouváním velkých balvanů. Zajímavé jsou i samotné keramické nádoby, které byly často neporušené. To naznačuje, že do vody se dostaly tak, že tam byly opatrností vhazovány, pravděpodobně jako součást rituálu, pravděpodobně pohřbu.

” Tyto ostrovy představují monumentální úsilí vybudovat mini ostrovy před tisíci lety hromaděním tun skal, které tam lidé ručně nanosili “, říká archeolog Fraser Sturt ze Southamptonské univerzity.

Dosud bylo ve Skotsku a v Irsku objevených více než 570 lokalit Cranongov. Většina z nich ještě nebyla podrobně zmapována, a to bude předmětem dalších výzkumů. Dalším faktem je také to, že mnohé z nich se v průběhu času zatopily, a tak je po celé Británii může být ještě mnohem více.

Sdílet:
Loading...