Toto je historicky nejstarší stížnost zákazníka

O vývoji lidské rasy můžeme říct mnohé. Do nekonečna bychom mohli popisovat v čem jsem se změnili v průběhu tisíců let. Jedna věc se však nezměnila ani dobou, ani historii, ani vývojem. Je to naše nikdy neumírající odhodlání si stěžovat. Historicky nejstarší známá stížnost je napsána na hliněné tabuli ze starověké Mezopotámie.

Archeologický kousek, který pochází z let 1750 před našim letopočtem, byl nalezen ve starobylém městě Ur, proslulém hlavně díky impozantních Zikkurat. Plát znázorňuje stížnost od muže jménem Nanni, na tehdejšího dodavatele známého jako Ea-nasir. Dopis vlastně obsahuje hned několik stížností najednou. Ea-nasir sbíral kov v Perském zálivu a Nanni si stěžoval na špatnou kvalitu mědi. Dále mu vyčetl i místo kde hledá a zpoždění při dalším doručení. Aby toho nebylo málo, stěžoval si taky Nanni na hrubé chování, vůči jeho služebníkům, kteří přišli objednávku vyzvednout. Zní vám to povědomě?

Plát je součástí trvalé sbírky Britského muzea, ale není vystaven. Stížnost je napsána klínovým písmem v jazyce, který je znám jako Akkádština. Což je nejstarší známý semitský jazyk (jazyk pocházející z Blízkého východu, včetně hebrejštiny, arabštiny a arménštiny. Tabulka není moc velká, její rozměry jsou 11,6 x 5 cm.

Vypadá to tak, že lidé si stěžují na kvalitu služeb už od nepaměti. Můžeme tedy říct, že v této oblasti, evoluce a vůbec jakýkoli vývoj neproběhl.