Tohle by mohlo změnit svět! Díky nové technologii vyřešíme dva zásadní problémy lidstva

Získávání energie z obnovitelných zdrojů a dostupnost čisté vody jsou dva zásadní problémy, kterým lidská společnost čelí v rámci udržitelného rozvoje. Více než 780 miliónů lidí z celého světa nemá přistup k čisté vodě, ještě větší množství pak nemá elektřinu. Tým vědců ze saúdskoarabské univerzity přišel s revoluční technologií, která dokáže vyrábět elektřinu i zároveň produkovat čistou, odsolenou vodu. Tohle by skutečně mohlo změnit svět!

Omezený nebo v horším případě žádný přístup k sladké vodě spolu s nedostatkem elektrického připojení, byly stěžejními problémy, které chtěl Pcheng Wang a jeho tým vyřešit. S novým zařízením, jehož základem je solární panel, pak odborníci zabili dvě mouchy jednou ranou.

V zemích s nedostatkem pitné vody se zároveň spotřebovává i velké množství energie. Konkrétně ve státech severní Afriky a Blízkého východu, kde chybí sladká pitná voda, se na odsolení té mořské spotřebuje až 15 procent z celkově vyprodukované elektřiny. Odborníci proto chtěli nějakým způsobem zmírnit narůstající tlak na spojnici právě mezi vodou a energií. Proto vytvořili zařízení, jehož základem jsou solární panely.

Solární panely ale mají také své limity, které tkví v množství slunečních paprsků, jež dokáží přeměnit na elektřinu. Ty nejmodernější panely využijí pouze 10 až 20 procent energie ze slunce na výrobu elektřiny a zbytek je nevyužitý. Tady viděl tým z Technické a přírodovědecké univerzity krále Abdalláha potenciál. Zbytkové teplo využili v testovacím zařízení, spolu s nově navrženou membránou, která odsoluje mořskou vodu při relativně nízkých teplotách. Je to vlastně fascinující nápad, zbytkové teplo totiž vytváří potřebnou páru, která projde membránou a na druhé straně zkondenzuje.

Podle studie, kterou zveřejnil vědecký magazín Nature, musí zařízení sbírat sluneční světlo na velké ploše, jestliže má být efektivní v čištění vody. Inovativní technologie se skvěle hodí do přímořských oblastí, kvůli nárokům na prostor se ale na druhou stranu více hodí do menších až středně velkých měst. Aby však zařízení bylo užitečné, musí být kompaktní a cenově dostupné. Podle vyjádření Pcheng Wanga by zařízení mohlo být dostupné pro komerční využití do pěti let, což ponechává dostatek prostoru na to, aby se vyřešila cenová dostupnost tohoto zařízení pro lidí, jež je skutečně potřebují.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: