Tisíce Švédů si do rukou vkládá čipy, kterými nahrazují nejen doklady

Sci-fi se stává realitou, i takto by se dal nazvat nový trend, kterému propadá stále více Švédů. Jakkoliv absurdně to může znít, než aby u sebe nosili klíče, karty a jiné věci, které s sebou většina lidí nosí, si raději obyvatelé Švédska nechávají implementovat do rukou čipy.

Mikročipy, které si nechávají chirurgicky vkládat mezi palec a ukazováček, obsahují detaily o identitě hostitele a zcela nahrazují potřebu mít u sebe hotovost, přístupové karty (například do práce), vstupenky na kulturní akce a mnoho dalšího. V minulém roce si čip nechalo implantovat více než 4000 Švédu a tento počet stále roste.

Švédové hojně využívají mikročip v ruce například během cestování vlakem. Ruku jednoduše přiloží k smartphonu, který pomocí speciální aplikace přečte čip a potvrdí, že cestující zaplatil za cestu. Takovým způsobem prokazování se inspirovaly i mnohé inovativní firmy. Mikročipování si osvojila například i sociální síť LinkedIn. Jednoduché dotknutí se smartphonu umožní transfer informací bez nutnosti psaní.

https://www.instagram.com/p/BpxsdGrgtuf/?utm_source=ig_embed

Tyto čipy vyrábí firma BioHax International, která byla založena před šesti lety. Malý implantát o velikosti rýžového zrnka používá technologii NFC (Near Field Communication), kterou využívají i bezkontaktní platební karty či mobilní platby. Když je čip aktivován čtečkou vzdálenou jen několik centimetrů, zasílá se mezi oběma zařízeními malé množství dat prostřednictvím elektromagnetických vln.

Čipy se implantují pomocí stříkačky na hřbet ruky, často do míst nad palcem. Tuto službu již nabízí mnoho firem ve Švédsku svým zaměstnancům, často zdarma, aby jim čip umožnil rychlejší vstup do budovy pouze zamáváním u detektoru či zaplatit takto v bufetů.

Video z procesu čipování:

Mnoho očipovaných lidí si pochvaluje pohodlí, jaké inovace přináší, ale jiní varují, že čipy mají i svá rizika. Podle nich existuje riziko hackerství a zneužití jejich osobních dat. Lidé, kteří však mají čip v ruce, říkají, že kdyby hrozilo nebezpečí, dají si ho jednoduše odstranit.

“Švédové jsou velmi otevření vůči inovacím a je zde menší odpor vůči novým technologiím než v jiných zemích,” říká Ben Libberton, švédský mikrobiolog ve městě Lund. Dodává však, že čím více dat bude shromážděných v malém čipu, tím větší riziko člověk podstupuje. Obává se, že čipové implantáty mohou způsobit infekce nebo negativní reakce imunitního systému. Největší skeptici si zase myslí, že brzy budou mít tyto čipy zabudované GPS, aby například mohly velké společnosti sledovat polohu svých zaměstnanců, proto jim nabízejí tuto službu zdarma.

Co si o tomto vynálezu myslíte vy? Nechali byste si vložit čip, abyste s sebou nemuseli nosit peněženku a klíče a nakupovat či otevírat dveře jen přiložením ruky? Nebo se čipů obáváte a myslíte si, že nás takto chce mít “Big Brother” pod kontrolou? Dejte nám vědět v komentářích! Sami jsme zvědaví, zda tento trend přijde i k nám a zda tak, řekněme za 5 let, už budou karty či klíče minulostí.

Zdroj: dailymail.co.uk

Sdílet:
Loading...