Tajemství soch Velikonočních ostrovů je vyřešeno

Po celá staletí jsou slavné sochy Velikonočních ostrovů velkou záhadou a neuvěřitelným monumentem. Fascinuje návštěvníky i archeology z celého světa, a právě ti tvrdí, že konečně odpověděli na jednu z největších otázek, týkajících se kamenných postav. Proč byly postaveny?

Je to opravdu zajímavé, tým výzkumníků z univerzity Binghamton tvrdí, že hlavní zdroj vody pro obyvatelstvo ostrova může hrát roli v umístění soch, které jsou soustředěny na pobřeží ostrova. Abychom to vysvětlili, tým zjistil, že na Velikonočních ostrovech, též zvaných Rapa Nui, existovalo jen malé množství sladké vody. Lidé, kteří zde žili spoléhali na úniky podzemní vody v pobřežních oblastech. Byl to jejich jediný zdroj pitné vody, jak stojí v prohlášení týmu archeologů.

V časopise Hydrogeology Jurnal byla zveřejněna tato studie, která poukazuje na pozici většiny z 900 soch, které se nachází podél pobřeží. Rozmístění soch se stalo oříškem pro nejednoho archeologa. Objevením hlavního zdroje vody se však mnohé objasnilo. „Teď, když jsem objevili zdroj sladké vody, dává umístění těchto památek větší smysl. Označují totiž místo výpustě podzemní vody.“ Prohlásil Carl Lipo, člen výzkumného týmu a profesor antropologie na Binhgamtonské univerzitě.

Prvním krokem pro tým při objevu hlavního zdroje pitné vody ostrovanů, bylo vyloučit další omezené zdroje sladké vody. Ostrov má pouze dvě jezera, které jsou obtížně přístupné, žádné potoky a jediný pramen, který je “často redukován na mokřadní bažinu”.

Na ostrově byly nalezeny malé vyhloubané cisterny, jejichž úkolem bylo shromáždit dešťovou vodu. Jenže dle jejich velikosti odborníci usoudili, že kdyby tyto nádrže byly jediným zdrojem pitné vody na ostrově, musely by být znatelně větší.

“Porézní sopečná půda rychle absorbuje déšť, což vede k nedostatku vodních toků a řek,” řekl Lipo. “Naštěstí voda pod zemí proudí z kopce, a nakonec vystupuje ze země přímo v místě, kde se pórovitá podzemní hornina setkává s oceánem. Když je příliv, vede to k přílivu sladké vody přímo do moře. Lidé tak mohou využívat tyto zdroje sladké vody tím, že zachycují vodu v těchto místech. ”

Dalším cílem týmu z Binhgmatonské univerzity, je zjistit, zda pitná voda měla vliv i na metodu a prostředky, jakými byly sochy postaveny.

Pozoruhodný objev vrhá na postavy Velikonočního ostrova a jejich historii úplně nové světlo. Navíc jsme opět o krok blíž k odkrytí všech jejich skrytých tajemství.

Zdroj: eurekalert.orglink.springer.com,

Sdílet: