Tady relaxoval Stalin! Fotografie opuštěného lázeňského letoviska sovětské éry vás uchvátí

Roman Robroek, je nizozemský fotograf, který se posledních osm let zabývá fotografováním opuštěných budov, hradů, strašidelných kostelů, důležitých památek a dalších budov po celém světě. Jedním z objektů jeho práce, bylo i opuštěné lázeňské středisko sovětské éry, které využíval sám Josif Stalin. Ten považoval místní termální prameny za „vodu nesmrtelnosti.“

Zkoumání zchátralých a opuštěných budov není nic pro lidi se slabým srdcem. Jak totiž sám fotograf poznamenal, nikdy nevíte, co způsobí váš další krok. Opuštěné budovy bývají v dost špatném stavu, a tak je nebezpečné se v nich pohybovat. Na druhou stranu příběhy, které se ve stěnách opuštěných budov skrývají, stojí za ten risk. To je i důvod, proč fotograf Robroek tato místa vyhledává. Zajímají ho příběhy za těmito budovami, jaký byl jejich účel, proč jsou opuštěné a kdo se po jejich chodbách pohyboval.

Nyní vám ukážeme fotografie opuštěného lázeňského střediska sovětské éry, a příběh který skrývá.

Lázeňské městečko Cchaltubo leží v západní Gruzii a je známé především svými termálními prameny a spojením s elitou sovětské éry, zejména pak s Josifem Stalinem.

Většina budov těchto kdysi velkolepých lázní je opuštěných. Často sem míří turisté, aby si rozpadající se a chátrající domy vyfotili. Některé dokonce obývají komunity uprchlíků.

Město se stalo oblíbenou destinací už od 7. století, a to zejména díky proslulým termálním pramenům.

Lidé byli po tisíce let přesvědčeni o tom, že místní prameny jsou „vodou nesmrtelnosti“. Věřilo se, že prameny mohly léčit onemocnění jako revmatismus, oběhové a kardiovaskulární onemocnění, cukrovku, astma a různé kožní onemocnění.

Sovětská elita začala lázně vyhledávat od 20. let 20. století.

V rámci povinného programu „práva na odpočinek“ obdrželi obyvatelé Sovětského svazu průkazky pro vstup do letoviska, kde byly koupele se slanou vodou.

Program vyžadoval, aby si občané Sovětského svazu vzali nejméně dva týdny volna ročně na návštěvu lázní.

Návštěvníci museli do lázní přijet bez své rodiny, vyhýbat se alkoholu a nadměrnému hluku.

Strašidelně krásné letovisko sestávalo z 19 luxusních sanatorií a 9 lázeňských domů.

Největší koupelový dům byl postaven výhradně pro Josifa Stalina.

Mnoho sanatorií, která prosperovala před 50 lety, je nyní opuštěných a rozpadají se.

Dnes si lázeňské městečko podmaňuje matka příroda.

Sdílet:
Loading...