Sucho odhalilo 3 400 let starý palác, který archeologům vyrazil dech

Po dlouhotrvajícím suchu, které sužuje Irák, pochopitelně klesla i hladina vody. Právě tento jev odhalil více než 3 400 let starý palác, a to na území Mosulské přehrady. Během vykopávek bylo objeveno i deset hliněných tabulí s klínovým písmem. Jde o nejvýznamnější nález v tomto regionu za poslední desetiletí.

Tisíce let starý palác leží na březích řeky Tigris, údajně je z dob království Mittani. V současné době na vykopávkách pracuje společný tým skládající se z iráckých a německých archeologů. Samotné ruiny paláce stojí přibližně 19 metrů od řeky na vyvýšené terase. Ta byla později zpevněna bahenní cihlou, aby se tak budova stabilizovala.

Archeologové o tomto místě věděli již v roce 2010, kdy voda v této oblasti také klesla. Letos se ale mohli v místě uskutečnit vykopávky. Týmu odborníku se podařilo objevit nástěnné malby v odstínech červené a modré, které byly pravděpodobně v těch dobách společným rysem paláců.

Samotný palác ale nebyl jediným objevem. Na místě se našlo i deset hliněných tabulí s klínovým písmem. V Německu se již pracuje na jejich překladu. „Doufáme, že z textů získáme informace o vnitřní struktuře království Mittani, také o jejich ekonomické organizaci a vztahu města Mittani s dalšími centry v blízkých oblastech.“ Upřesnila pro CNN archeoložka Ivana Puljiz.

Zdroj: VN

Sdílet:
Loading...