Starověké město Hasankeyf je historickým pokladem. Teď po 11 000 letech bude zaplaveno navždy

Ve svém okolí má více než 200 vzácných archeologických nalezišť, za 11 000 let hostilo starověké město 20 kultur, a přesto se turecká vláda rozhodla tento historický poklad zaplavit na vždy. Město Hasankeyf se v rámci ambiciózního energetického projektu přemění v přehradu.

Obyvatelé Byzantské říše, Asyřané, Římani a Mongolové jsou jen zlomkem kultur, které zanechaly značnou stopu ve starověkém městě Hasankeyf. Dohromady 20 kultur si toto město vybralo pro své dočasné osídlení, právem je tedy považováno za neuvěřitelně významné historické místo. Podle nejnovějších zpráv bude tento archeologický poklad co nevidět zničen. Místní vláda zahájila projekt, jehož součástí bude vybudování přehrady, která zatopí město a donutí desítky tisíc obyvatel se přestěhovat.

Hasankeyf se rozprostírá na levém břehu řeky Tigris a dnes je pro vědce a historiky velmi váženým místem. K dnešnímu dni existuje v Hasankeyfu nejméně 300 individuálních archeologických nalezišť, na některých dochází k aktivním vykopávkám. Mezi působivě zachovalé památky starověkého města patří například zřícenina paláce z 12. století, mešita El Rizk s ozdobným minaretem z roku 1409.

Kdo dnes zamíří do tureckého Hasankyef, najde město velmi bohaté na historii a stále velmi živé. Některé z domů, jež jsou vytesány do skal, jsou obydleny i dnes, vlastně se odhaduje, že ve městě žije 2500 obyvatel. Skromné návaly turistů zajišťují rodinám zisk spolu s prodejem tradičních tureckých jídel a nápojů. Na menším náměstí se pořádají trhy, kde si turisté mohou koupit koberce, oblečení a jiné zboží.

Tureckou vládu nic nezastaví

Navzdory tomu všemu, bude staré město zničeno. V roce 2006 zahájila turecká vláda výstavbu obrovské vodní nádrže, která bude ležet na řece Tigris. Přehrada s názvem Ilusi by pak měla zatopit 80 procent Hasankeyfu včetně starobylých jeskyní a památek. Přestěhovat se budou muset i místní obyvatelé, pro které turecká vláda buduje nové město.

Nejen místní ale i archeologové jsou tvrdě proti projektu. Podle místních historiků jde o nejreprezentativnější dochované středověké místo v Turecku. Svou kritiku vyjádřili snad všichni a projekt jednu dobu skutečně čelil velkým problémům. Nicméně turecká vláda si stojí za tím, že přehrada Ilusi bude pro regionem obrovským přínosem a svůj projekt dotáhne dokonce, i za předpokladu vlastního financování.

Jediným opatřením pro zachování archeologického bohatství je jejich přemístění, s čímž už vláda začala. Některé z 300 historických památek bude přemístěno do nové oblasti severně od města, kterou vláda plánuje přeměnit na kulturní park pod širým nebem. Na tento úkon mají opět archeologové svůj názor. Materiál, ze kterých jsou stavby vyrobeny, je natolik specifický, že jejich složení zpět do původního tvaru se nemusí vůbec povést. Proto si historici myslí, že budoucí přehrada znamení pro Hasankeyf zkázu.

Zdroj: Allthatsinteresting.com

Sdílet:
Loading...