Speciální technologie odhalila na egyptských mumiích skryté tajemství

Infračervená fotografie pomohla identifikovat tetování na sedmi mumiích starých přes tři tisíce let, které objevili ve staré egyptské vesnici Deir el-Medina. Totožnost těchto tetovaných Egypťanů zatím není známa. Experti momentálně zkoumají, co jednotlivá tetování znamenají.

Až do objevu v Deir el-Medina bylo tetování dosud nalezeno pouze na šesti mumifikovaných jedincích ve starodávných egyptských lokalitách. Infračervené fotografie, které zachycují vlnové délky světla neviditelné pouhým okem, mění pohled na to, co víme o starověkém Egyptě. “Je kouzelné pracovat v starodávné hrobce a najednou vidět tetování na mumifikované osobě pomocí infračervené fotografie,” uvedla archeoložka Anne Austinová z Univerzity v Missouri. Spolu se svými kolegy zkoumala mumie v letech 2016 až 2019.

Vzory a umístění tetování se na třinácti mumifikovaných Egypťanech liší. Z těchto těl je jen jedno mužské. Podobnou techniku ​​použil nedávno archeolog Renée Friedman z Oxfordské univerzity, který před časem odhalil tetování na dvou egyptských mumiích starých 5100 let.

Je pravděpodobné, že tetování žen ve starověkém Egyptě symbolizovalo plodnost a sexualitu. Podle Austinové však tetování žen z této lokality souvisí spíše s léčitelskou nebo kněžskou symbolikou. Na jedné z fotografií infračervené světlo odhalilo třicet tetování na různých částech ženského těla. Křížové vzory na ramenou se nevyskytují u žádné jiné ženské mumie. Několik dalších tetování připomíná egyptské hieroglyfy.

Další mumie měla na krku tetování znázorňující lidské oko, což je staroegyptský symbol spojený s ochranou. Pomocí tetování na mumiích mohou vědci zjistit, jak byly v minulosti používány a co znamenaly. “Všechny nové objevy tetování jsou překvapující, protože tato staroegyptská praxe není příliš známá,” dodala egyptoložka Kerry Muhlesteinová z Univerzity Brigham Young v Utahu.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...