Skrytý svět pod ledem Antarktidy je oázou života

5/5 - (2 votes)

Antarktida je sama o sobě velmi tajemným místem. A nedávno odkryla další kus svého tajemství. Tajný ekosystém nacházející se v hloubce více než 487 m, který byl kategorizován jako skrytý svět pod ledem Antarktidy, je v podstatě oázou života. Kdo by to v této nehostinné oblasti čekal, že?

Skrytý svět pod zamrzlou pustinou hostí jeskyni plnou hejn drobných tvorů. Jeskynní komora s rozmanitým ekosystémem byla celou dobu skrytá pod Larsenovým ledovým šelfem, což je obrovský ledový příkrov připojeny k východnímu pobřeží antarktického poloostrova.

Tým odborníků z Nového Zélandu složený z oceánografů, glaciologů a mnoho dalších, stojí za objevením rozmanitého ekosystému. Pomohly jim k tomu satelitní snímky Larsenova šelfu, na kterých byla patrná drážka, což je indikátorem možné podzemní řeky. Tým vědců se tak rozhodl na místě vytvořit vrt hluboký 500 metrů, aby objevili neuvěřitelnou podzemní komoru.

Když poprvé vrtem procházela kamera, zakryly přenos videa stovky malých rozmazaných teček. Nejprve si vědci mysleli, že jde o vadu na kameře, když ale čočku znovu zaostřili, uvědomili si, že se dívají na stovky malých korýšů známých jako amfipodi. Tým zůstal v úžasu, protože nečekali, že by našli nějaké známky života tak hluboko pod ledových povrchem.

Obrovská síť řek a jezer pod Antarktidou

O existenci podzemních řek se v souvislosti a Antarktidou spekulovalo již delší dobu. Celá oblast je však pro průzkumy dost nepřístupná a podmínky jsou ne zrovna přívětivé. Poprvé byly náznaky podzemních komor a řek objeveny v roce 2020. Jak už bylo řečeno zdrojem byly satelitní snímky oblasti, které odhalily dlouhé prohlubně táhnoucí se skrze led. Ovšem tento faktu zpočátku unikal detekci na povrchu.

Celkově byl objev skrytého světa pod Antarktidou doprovázen samým překvapením. Odborníci neočekávali výskyt života a pak také jejich představa o podzemní jeskyni byla zcela mylná a předčila jejich očekávání. Namísto hladkých a plochých stropů se setkali s výraznými nerovnostmi a neočekávanou prostorností.

V současné době probíhají další a další expedice, které pomohou lépe chápat chod takovýchto prostředí, a hlavně jak může, tak nehostinné prostředí vyprodukovat tolik života. Mezi odborníky ale také vyvstává obava z ohrožení ekosystému kvůli rychlému oteplování světa, způsobeného změnou klimatu.

Sdílet: