Skeny odhalují krutost staroegyptským zvířecích mumií

Starověcí Egypťané byli známí díky mnohým dovednostem, které ovládali. Jednou z nich byla mumifikace, která se netýkala jen lidí ale i zvířat. V případě zvířecích mumií šlo o krutý proces, který byl nedávno dobře zdokumentován, díky jejich skenům. Tři mumifikovaná zvířata ze starověkého Egypta byla vědci digitálně rozbalena a rozřezána pomocí 3D skenů s vysokým rozlišením.

Had, pták a kočka ze sbírky Egyptského centra na univerzitě Swansea, jsou nejméně 2000 let staré. Podle starověkých textů, šlo o oběti pro duše zesnulých. O osudu těchto zvířat se však vědělo pramálo.

Pomocí mikro CT skenerů, které generují 3D obrazy se stokrát vyšším rozlišením než CT zařízení v lékařství, byly pozůstatky zvířat analyzovány v dosud nevídaných detailech. Vědcům se tak dostal do rukou zcela nový pohled na to, jak byla zvířata zabita a jaký rituál stojí za jejich mumifikací.

Celý projekt započal už před sedmi lety a zapojili se do něj inženýři, archeologové, biologové a egyptologové. Jejich spolupráce se vyplatila. Tým zjistil následující. Podle nevyrostlých zubu zjistili, že mumifikovaná kočka nebyla starší než pět měsíců. Poškození obratlů naznačuje, že byla pravděpodobně uškrcena.

Virtuální měření kostí u ptáka naznačilo, že se nejvíce podobal poštolce obecné. Analýza kostí u hada zase ukázala, že šlo o egyptskou kobru, který byla zabita hrozivým způsobem. Někdo ji umlátil o zem nebo o stěnu.

Jak je známo starověcí Egypťané mumifikovali lidi i zvířata, včetně koček, ibisů, jestřábů, hadů, krokodýlů a psů. Někdy byli pohřbeni se svými majiteli nebo jako potrava pro posmrtný život. Ale nejběžnějším důvodem mumifikace zvířat, byl dar, který si koupili návštěvníci chrámu aby je mohli obětovat bohům.

Tato zvířata byla chována za tímto účelem, ve správný čas byla zabita a balzamována. Odborníci věří, že takto bylo vytvořeno až 70 miliónů zvířecích mumií.

Zdroj: BBC

Sdílet: