Situace je kritická! Na Aljašce se roztopil všechen led, vědci se bojí nejhoršího

Klimatické změny jsou mimořádně palčivou otázkou současnosti. To, co se před pár lety jevilo jako katastrofický scénář vzdálené budoucnosti, se v současnosti stává realitou a vědci jsou šokováni rychlostí, jakou tyto negativní změny postupují. Ze Země se díky prudce narůstajícím průměrným teplotám vytrácí led a sníh, čímž se zvyšují hladiny oceánů. Dopad této situace je stále markantnější.

Letošní červenec byl podle odborníků nejteplejším měsícem v historii. Ačkoliv vlnu veder, která se dostavila, jsme pocítili všichni na vlastní kůži a důkazy jsou nesporné. V několika evropských zemích padl teplotní rekord, v Grónsku se roztálo alarmující množství ledu. O nic lépe na tom není ani Aljaška.

Vlna veder, kterou jsme pocítili i v Česku, nevynechala ani Arktidu a Aljašku. Ta, podle portálu Unilad , zažila nejteplejší měsíc vůbec. Meteorologové konstatovali vymizení sněhu z celého pobřeží a dalších 150 mil od něj. Bez ledu je i celé Beringovo moře, což je opravdu děsivý úkaz. Pro tento stát šlo už o dvanáctý měsíc po sobě, který překročil teplotní normy dané pro tuto lokalitu.

K takové situaci mělo dojít až za 30 let

Odborníci tvrdí, že vlna tepla se může objevit z různých důvodů. Jenže pokud se to opakuje každý rok, už nejde o náhodu, ale trend. Výzkumy naznačují, že daleký sever planety se otepluje až dvakrát rychleji než její ostatní území.

Odborník na klima, Marco Tedesco, tvrdí, že nejhorší scénář, který podle Mezinárodní komise pro změnu klimatu (IPCC) může nastat, podceňujeme. Tání ledu, které jsme předpokládali v rozmezí nějakých 30 až 40 let, nastalo už teď. Stav je podle něj velmi alarmující a následky zase obtížně předvídatelné.

Ztráta ledu způsobuje lidem na Aljašce obrovské problémy. Pobřežní města čelí stoupající hladině moře a lidé jsou nuceni se přemísťovat. Ohroženi jsou i volně žijící živočichové. Například mroži jsou při lovu odkázáni na led na pobřeží a velryby či lososi zas umírají v důsledku veder.

Led a sníh na pobřeží Aljašky se úplně vytratil

Bez výrazného snížení emisí skleníkových plynů bude změna klimatu nadále zvyšovat pravděpodobnost extrémních tepelných vln po celém světě. Podle průzkumů způsobuje klimatická krize pětkrát větší pravděpodobnost a intenzitu letních veder. Právě kvůli klimatické krizi se sejdou vlády jednotlivých zemí na letošním summitu OSN v New Yorku, který se bude konat v září.

Zdroj: Unilad.com

Sdílet:
Loading...