Situace je horší, než jsme si mysleli. Během desetiletí se ocitnou milióny druhů na prahu vyhynutí.

Zánik miliónů živočišných či rostlinných druhů není zrovna záležitostí, nad kterou by řada z nás přemýšlela dnes a denně. Pokud jde ale o budoucnost naší planety je v tomto ohledu dosti kritická, a ačkoliv si většina lidí myslí, že se jich tato situace netýká, jsou na velkém omylu. Na pokraji vyhynutí se totiž takové množství druhů dostalo jen díky lidskému počínání.

Nedávno informovala zpravodajská agentura AFP veřejnost o tom, že podle nejnovější zprávy OSN je problém vyhynutí velkého množství zvířecích i rostlinných druhů vážnější, než jsme si doposud mysleli. Za tímto dramatickým vývojem nestojí nikdo jiný, něž lidé a jejich činnost. V originální zprávě AFP jsou uvedeny konkrétní příčiny, způsobující rozsáhlé ničení životního prostředí.

Škody, které působí lidská činnost přírodě jsou stejně nebezpečné jako samotné klimatické změny. Jak uvádí magazín LadBible dochází k úbytku čistého vzduchu i vody, lesů, které jsou potřebné k absorbování CO2, hmyzu, který opylovává rostliny nebo k úbytku mangrovníku, který je přírodní ochranou před bouřemi a hurikány. Toto jsou hrozby, které by neměly být brány na lehkou váhu.

Zdroj: Unsplash.com

Mnoho odborníků se také shoduje na tom, že jsme již uprostřed jednoho z největších masových vyhynutí živočišných a rostlinných druhů. Nicméně jeho tempo je mnohonásobně větší, než tomu bývalo kdysi. Za posledních 500 miliónu let půjde o šesté masové vymírání. K poslední takové události podobného rozsahu došlo před 66 milióny let, kdy asteroid vyhubil dinosaury.

Když se nad těmito údaji zapřemýšlíte, lidé svou činnosti zapříčinili podobné katastrofické škody, jaké způsobil asteroid před milióny lety. A to už je znepokojivá informace, nemyslíte?

Zdroj: Unsplash.com

Podle odborníků žije na Zemi přibližně osm miliónů živočišných druhů, z nichž převážnou většinu tvoří hmyz. Celá čtvrtina všech zvířat a rostlin ale čelí vyhynutí kvůli ztrátě jejich přirozeného prostředí. Lidé si podmaňují stále víc půdy, tráví zvířata i celé ekosystémy, pořádají lovy, pytlačí a následně obchodují s částmi zvířecích těl. To vše spolu s klimatickými změnami a znečištěním vede ke kritickému ohrožení více než půl miliónu živočišných a rostlinných druhů.

Zdroj: Unsplash.com

Lidé by si proto měli uvědomit tento kritický stav a také to, že jsem možná poslední generací, která viděla například tygry, slony, podmořské a jiné živočichy. Také bychom si měli uvědomit, že na Zemi nežijeme sami a že původní obyvatelé potřebují ke svému přežití víc území, které jsme jim sprostě zabrali.

Zdroj: LadBible.com

Sdílet: