Sibiřský permafrost odhalil nosorožce z doby ledové, který je navíc neuvěřitelně zachovalý

Vlněný nosorožec z doby ledové byl objeven obyvateli východní Sibiře. Dokonale zachovalé tělo prehistorického zvířete odhalil tající permafrost. Už teď je odborníkům jasné, že jde o nejzachovalejšího tvora doby ledové.

Vlněný nosorožec byl nalezen v propasti – nacházející se za polárním kruhem autonomní ruské republiky Jakutsko. První prohlídka nálezu vědcům umožnila odhadnout, že tito nosorožci žili v pozdním pleistocénu, tedy před 20 000 až 50 000 lety.

Objevený exemplář je dokonale zachován a většina jeho vnitřních orgánů zůstává nedotčena. Díky tomu je nosorožec jedním z nejzachovalejších prehistorických zvířat, která se kdy v regionu objevila, uvádí BBC .

Nyní odborníci převezou nosorožce do laboratoře k dalšímu výzkumu plánovanému na příští měsíc. Prozatím čekají na vytvoření speciálních ledových cest pro přepravu pozůstatků do města Jakutsk, kde vědci odeberou vzorky a provedou radiokarbonové analýzy.

Paleontolog Ruské akademie věd Valery Plotnikov, který viděl ostatky jako jeden z prvních, řekl místním ruským médiím, že nosorožci vlněnému bylo v době smrti tři až čtyři roky. Pravděpodobnou příčinou smrti zvířete bylo utonutí. Je zajímavé, že většina měkkých tkání nosorožce je stále viditelná a dobře zachovaná, včetně některých střev a genitálií.

Zachoval se také malý roh. Je to vzácnost, protože se rozpadá poměrně rychle, řekl Plotnikov reportérům Jakutie 24 TV. Podle vědce byly na rohu zvířete známky opotřebení, což naznačuje, že nosorožec jej „aktivně používal“ – říká paleontolog.

Co dalšího skrývá permafrost?

Nosorožec byl poprvé objeven v srpnu jedním z místních na břehu řeky Tirekhtyakh. Což je blízko místa, kde byl v roce 2014 nalezen další mladý nosorožec vlněný. Odhaduje se, že dříve nalezený jedinec žil před 34 000 lety.

V posledních letech byly v některých částech Sibiře objeveny pozůstatky mamutů, vlněných nosorožců, hříbat, několika štěňat a jeskynních lvíčat. V září vědci uvedli, že našli dobře zachovalé tělo medvěda z doby ledové. Objevy tohoto druhu jsou stále častější, protože globální oteplování taví tzv. permafrost v rozlehlých oblastech severních a východních oblastí Ruska.

Zdroj: IFLS

Sdílet:
Loading...