Sibiřské „dveře do pekla“ se stále rozrůstají

Kilometr dlouhá a téměř sto metrů hluboká sníženina Batagajka, které se také přezdívá „dveře do pekla“, dělá starosti sibiřským vědcům. Jak se totiž ukázalo, kráter vytvořený táním permafrostu, neustále roste, a to až rychlostí 30 metrů ročně.

Obrovský kráter odhaluje “ztracený svět zmrazený v čase“, který se nachází asi 660 kilometrů severně od města Jakutsk, je odborníkům známý od 60. let minulého století, kvůli náhlému odlesňování této oblasti. Bez stínu se půda roztavila a zem se doslova katastrofálně propadla. Jenže v posledních dekádách se velikost kráteru neustále zvětšuje. Důvodem jsou narůstající teploty v této oblasti, které pomalu taví okolní permafrost.

Podrobnosti o kráteru a důsledky jeho zvětšování, podrobně popsal Vladimir Sirotkin, profesor Geologické fakulty Moskevské státní univerzity. Připomněl široké veřejnosti již zmíněné příčiny vzniku kráteru a poukázal na to, že je celý proces urychlen globálním oteplováním v Arktidě, které v této oblasti vytváří abnormální tepelné skvrny. Nárůstem teplot a záplav došlo k tomu, že permafrost taje čímž hrozí sesuvy půdy.

Skutečnost, že kráter pokračuje v růstu rychlostí, která se zdá být nezastavitelná, nepředstavuje jen nebezpečí pro místní obyvatele, ale nakonec může ovlivnit celou planetu. Odstranění permafrostu může vést k uvolnění velkého množství skleníkových plynů, které jsou udržovány pod tundrou.

Kromě této hrozby, má Batagajka i jeden přínosný charakter. V jejich hlubinách se našla řada starověkých zvířat, včetně koně z dob pleistocénu, prehistorického stepního buvola a řadu jiných zvířat.

Zdroj: MS

Sdílet:
Loading...