Ruští vědci chtějí klonovat vyhynulého bizona, objeveného v sibiřském permafrostu

3.3/5 - (3 votes)

Druh bizona, který patří mezi vyhynulé už 8000 let, bude možná vrácen zpět do své domoviny. V létě 2022 byl v permafrostu poblíž města Verchojansk objeven mumifikovaný bizon. Exemplář je tak dobře zachovalý, že se jej rozhodli ruští vědci naklonovat. Je to ale dobrý nápad?

Objev prehistorického zvířete, jež zůstal zamrzlý v permafrostu vždy vzbudí rozruch nejen ve vědecké ale i ve veřejné sféře. Doba jde dopředu stejně jako naše možnosti a technologie. Ruští vědci se rozhodli zajít ještě dál. Ze vzorků získaných z pitvy prastarého zvířete, chtějí vyhynulý druh naklonovat a přivést jej tak opět k životu.

Stáří bizona bylo datováno na dobu před 8000 lety. I po tak dlouhé době byly tkáně velmi dobře zachované, tudíž mohou obsahovat potřebné vzorky DNA. Klonování jakéhokoliv zvířete je z pohledu vědy velmi komplikovaný proces. Vše zhoršuje fakt, že bylo zvíře tak dlouho uchované v ledu.

V roce 2022 se vědcům povedlo úspěšně naklonovat myši z lyofilizovaných buněk. Takové buňky však vydrží ve zmraženém stavu pouhých devět měsíců, nikoliv potencionálních 8000 let. Zda se to tedy ruským vědcům podaří ukáže až čas.

Sdílet: