Rusko zveřejnilo záběry výbuchu nejničivější jaderné zbraně, kterou lidstvo stvořilo

1/5 - (1 vote)

Rusko zveřejnilo záběry exploze zatím nejsilnější jaderné zbraně, kterou otestovalo ještě v říjnu 1961. Asi 40-minutové video exploze vodíkové bomby přezdívané Car bomba zveřejnila státní agentura Rosatom , která je zodpovědná za jaderný výzkum a průmysl v Rusku.

Dokument zaznamenává celý test od přípravy bomby, její transport i samotný výbuch, který měl mimořádně ničivé účinky. Vodíkovou bombu odzkoušeli nad Severním ledovým oceánem

Car-bomba, kterou vyvíjeli pod kódovým označením Ivan, měla sílu přes 50 tisíc kilotun TNT. Měřila asi osm metrů a vážila 27 tun. Bombu převezli tajně a za přísných bezpečnostních opatření ve speciálně upraveném vlaku na poloostrov Kola, kde se nacházela vojenská letecká základna.

Do vzduchu ji vynesl bombardér TU-98, který byl schopen nést i takto velké bomby. Bombu odhodil ve výši 10,5 kilometru u souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu. Pád bomby brzdil padák, aby se letadlo mohlo dostat do bezpečné vzdálenosti.

Vodíková bomba vybuchla ve výšce 4,5 kilometru. Explozi zaznamenávalo z dálky speciální letadlo jakož i přístroje na zemi.

Výbuch bylo vidět a cítit až 1000 km daleko

Výbuch způsobil jasný blesk, který bylo vidět až tisíc kilometrů daleko. Postupně se změnil na oranžovou kouli, která se obrovskou rychlostí šířila do okolí. Oblak prachu se zvedl až do výše deseti kilometrů, hřibovitý mrak dosahoval až do výšky 60 km.

Exploze vyvolala otřesy o síle 5 stupňů Richterovy škály. Tlaková vlna zničila budovy v okruhu 40 km, rozbitá okna dokonce hlásili i z míst skoro 900 km od místa výbuchu.

Zdroj: gi

Sdílet: