Rusko spustí na vodu svoji nejnebezpečnější ponorku!

Na konci března spustí Rusko na vodu modernizovanou jadernou ponorku projektu 885M „Kazaň”, která může být silným soupeřem amerického námořnictva, píše The National Interest.

V mnoha ohledech ponorka „Kazaň” převyšuje svého „předchůdce” – první loď projektu 885 „Severodvinsk”. Očekává se, že nová ponorka bude předána námořnictvu v roce 2018.

„Tato loď bude nejnebezpečnějším soupeřem, s nímž se kdy setkalo US Navy,” poukazuje článek. „Kazaň” bude vybavena moderním zařízením, který bylo vyvinuto po zahájení stavby „Severodvinsku”. Při projektování nové ponorky byly vzaty v úvahu nedostatky zjištěné při testech „staršího bratra”.

„885M je vlastně první loď ve své třídě, která byla koncipována jako výrazné zlepšení původního projektu 885,“ uvedl expert na ruskou armády v Centru pro námořní analýzu Michael Kofman. Podle něj se „Kazaň” stane „nejsilnější jadernou ponorkou ve výzbroji potenciálního nepřítele”.

Víceúčelová jaderná ponorka projektu 885M má výtlak 13,8 tisíc tun. Může se ponořit do 520 metrů a vyvinout podvodní rychlost 31 uzlů. Posádku tvoří 64 lidí. Ponorky jsou vyzbrojené minami, torpédy ráže 533 mm, stejně jako řízenými střelami „Kalibr” a „Onyx”.

Rusko plánuje zkonstruovat sedm ponorek 885M. Čtyři ponorky tohoto projektu – „Novosibirsk”, „Krasnojarsk”, „Arkhangelsk” a „Perm” se v současné době staví v loděnicích „Sevmaš” v Severodvinsku.