Rusko chce své občany izolovat od celosvětového internetu. Náhradou bude národní systém

Rusko plánuje odvážný test technologické nezávislosti, jehož součástí je odříznutí celé země od internetu a svým způsobem tedy i od zbytku světa. Experiment bude mít vliv na více než 100 miliónů ruských uživatelů internetu.

Iniciativa, o kterou se země pokouší již léta, by měla být zkouškou toho, zda by mohl fungovat izolovaný, čistě ruský internet „offline“ v případě kybernetického útoku. K nim došlo již v minulosti a většinou bylo jejich cílem odpojit Rusko od zahraničních serverů.

„Mluvíme o ochraně kritické infrastruktury, která by měla být orientována čistě na území Ruska,“ prohlásil bývalý internetový poradce ruského prezidenta Vladimira Putina, German Klimenko. „Existuje vysoká pravděpodobnost „tektonických zlomů“ v našich vztazích se Západem. Proto je našim úkolem přizpůsobit ruský segment internetu tak, abychom jej ochránili před takovými scénáři.“

Aby byl experiment proveditelný musí být celý koncept uzákoněn. Což se také 1. listopadu stalo a projekt tak má zelenou. Podle návrhu zákona, tak budou muset ruští poskytovatelé internetových služeb v rámci svých sítí zajistit technická opatření proti potenciálním hrozbám ze strany zahraničních agresorů. Jinými slovy chtějí izolovat ruský internet od zbytku světa, a tak zajistit, aby veškeré komunikace probíhaly na vnitřních systémech země.

Zároveň ruská agentura Roscornadzor, odpovědná za komunikaci získá nové pravomoci k řízení a cenzurování zakázaných médií na internetu, které v současné době nezávisle provádějí ruští poskytovatelé internetových služeb.

Ti, kteří stojí za touto iniciativou říkají, že tyto kroky jsou pouze reakcí na agresi nové strategie americké kybernetické bezpečnosti, která byla zveřejněna v září minulého roku.

„Nárůst tlaku na naši zemi ze Západu nás nutí přemýšlet o dalších způsobech, jakými chránit ruskou suverenitu v kybernetickém prostoru,“ uvedl v lednu Leonid Levin, předseda ruského výboru pro informační technologie.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...