Rukopisy z Mrtvého moře: Technologie NASA pomáhá odhalit tajemství starých rukopisů

Rate this post

Před více než 50 lety našel pastýř sedm svitků v jeskyních Qumran v Judeční poušti Západního břehu poblíž Mrtvého moře.Nálezy tvořily větší rukopis, který se stal známým jako svitky z Mrtvého moře.Dokumenty obsahují biblické a ne-biblické příběhy a vědcům nabídly pohled do minulosti a prohloubili nové světlo na Abrahamské náboženství.Experti nyní používají technologii NASA, aby získali nový pohled na historické texty.

S využitím této technologie mohl Izraelský úřad pro starožitnosti analyzovat desítky fragmentů svitků z Mrtvého moře a zjistit „stopy inkoustu na mnoha úlomcích, které jsou viditelné pouhým okem“. Nově objevené texty byly identifikovány jako patřící ke knihám Deuteronomie, Leviticus a Jubilees, také známým jako Lesser Genesis. Fragmenty byly také objeveny z The Temple Scroll, nejdelšího ze všech listů Mrtvého moře, a poskytuje informace o tom, jak správně provádět služby chrámu. Celkově bylo nalezeno více než 1000 starobylých rukopisů z 11 různých jeskyní.

Oren Ableman z úřadu Izraelských starožitností a hebrejské univerzity v Jeruzalémě řekl Haaretzovi: „Co bylo zajímavé o tomto konkrétním fragmentu, bylo to, že jsem mohl říci, že rukopis nebyl totožný s dalšími fragmenty tohoto typu scénáře. „To mě vede k tomu, že máme v rukou rukopis, o kterém jsme zatím nic nevěděli.“

Sdílet: