Problém s plasty řeší každá země jinak, Nizozemsko se svým nápadem vyhrává.

Revoluční projekt Plastic Road v Nizozemsku přináší nové využití plastového odpadu, a navíc eliminuje milióny tun CO2. Zní to jako pohádka? Ne jde o inovaci, ze které by si měl vzít příklad i zbytek světa.

Rotterdam bude prvním městem na světě, které plánuje vybudovat silnice používající plastový odpad vytažený z oceánů. Jedná se o polymerové bloky připomínající kusy Lega, se kterými jsme si hráli jako dítě, zároveň se tyto bloky jeví jako ekologická alternativa betonu.

Projekt se nazývá Plastic Road a je iniciativou společnosti VolkerWessels. Společnost vysvětluje, že plastový odpad nahromaděný v moři je pro planetu hlavním problémem, proto je lepší jej efektivně využít nežli spálit nebo pohřbít na dně oceánů a moří. Plastová silnice také pomáhá vyřešit další environmentální problémy: vyhýbá se milionům tun CO2, vypouštěných do atmosféry v důsledku výroby a pokládky asfaltu.

„Plast nabízí všechny druhy výhod oproti probíhajícím stavbám, a to jak ve vývoji silnic, tak v její údržbě,“ řekl Rolf Mars, který je jedním z ředitelů VolkerWessels. Silnice bude víc odolná a vydrží extrémní teploty od -40 ° do 80 ° C. Instalace bude provedena za kratší dobu; dokonce během několika týdnů. Tato úspora času se opírá o skutečnost, že bloky nebudou sestrojovány přímo na cestě. Budou nejprve v podniku prefabrikovány a poté přemístěny na určené místo, čímž se omezí problémy logistiky a bezpečnosti silničního provozu.

Mezi další výhody, navrhovatelé projektu poukazují na to, že plast je lehčí než cement, takže tlak na zem podstatně klesá. Dutý prostor uvnitř bloků také umožňuje snadné zasunutí kabelů a hadic což jistě ocení stavitelé domů.

Image: VolkerWessels

“Poté co se myšlenka ocitla na papíře, byla dalším krokem výstavba a testování v laboratoři, aby bylo zajištěno, že jsou cesty bezpečné ve vlhkých a kluzkých podmínkách. Hledáme také partnery, kteří se chtějí do projektu zapojit, “řekl Rolf Mars. Rotterdam je prvním městem, které projevilo zájem o tyto 100 % udržitelné, recyklované, plastové silnice. Holandská městská rada nahlíží na tuto myšlenku, jako na přátelskou cestu k lepší budoucnosti lidstva.

Sdílet:
Loading...