Rani-Ki-Vav tisíciletá studna Bohů, která je zároveň ohromujícím, obráceným chrámem

V Indickém městě Patan se nachází jedna z nejkrásnějších indických památek, která přežila jen proto, že byla po staletí pohřbena pod zemí. Řeč je o ohromné studni, která je v podstatě obráceným chrámem. Takovýmto stavbám se říká schodišťová studna, konkrétně Rani Ki Vav je 27 metrů hluboká její dno je dlouhé 60 metrů a široké 20 metrů, je navržena jako sedmi úrovňový chrám.

V průběhu historie byla většina památek postavena muži s úmyslem uctít své ženy. Avšak Rani Ki Vav je jiný, neboť byl původně postaven jako památník pro krále v 11. století jeho ženou. Památka se tedy stala známou jako „Královnina schodišťová studna.“

Jak již bylo řečeno, v minulosti byly tyto studny běžné v celé Indii. Byly používány především pro sběr vody. Staly se však také místem socializace a důležitým aspektem komunity pro tehdejší lid. Základem sedmi úrovňové studny je 500 soch a nejméně 100 menších, všechny v náboženských nebo mytologických obrazech.

V dobách největší popularity bylo v Indii zhruba 3000 studní. Do současné doby se dochovalo jen 1000. Rani Ki Vav dnes slouží jako cenný vizuální kus historie k učení a připomínce tradic starověkých Indů. Mistrovská architektura Rani Ki Vav je natolik unikátní, že se stala místem světového dědictví UNESCO jako jediná svého druhu. Považuje se za nejvýznamnější příklad složité architektonické techniky, která je viditelná v detailech a krásných proporcích.

Sdílet:
Loading...