Pytláci je zabíjí kvůli slonoviny. Evoluce se proto postarala o jejich ochranu

Mnoho zvířat patří mezi mistry maskování, lední medvědi a arktické lišky jsou skvělými příklady. Oba se přizpůsobili svému okolí, což jim umožňuje skvěle lovit potravu a maskovat se před nepřáteli.

Na druhou stranu, jsou zvířata, která se musí obávat ještě víc. Nejen, že je ohrožují jiná zvířata, ale jsou loveni i lidmi. A protože slon je druhem, vážně ohrožován pytláky, evoluce se postarala o to, že se začínají měnit.

Sloni jsou loveni a poráženi pro svou slonovinu, přičemž pytláci často střílí slony z helikoptér nebo malých letadel, což slonům dává jen malou šanci se bránit nebo uniknout.

U slonů jsou pro pytláky vždy nejdůležitější kly, o kterých si někteří myslí, že mají léčebné schopnosti.

Navzdory zavedení zákazu na konci roku 2017, je Čína jedním z národů, ve kterých je slonovina stále vyhledávanější, a někdy stojí víc, než zlato. 

Bez ohledu na skutečnost, že neexistuje žádný vědecký základ, který by podpořil používání práškové slonoviny v západní medicíně, sloní kly se stále prodávají za značnou částku peněz v mnoha částech Afriky a Asie.

Zdá se však, že matka příroda bojuje vlastními zbraněmi, evoluce. Jak je popsáno v nedávné publikaci National Geographic, zdá se, že příroda zařídila, aby se sloni v rámci jejich vlastního bezpečí, rodily bez klů.

Podle National Geographic se vědci v Mosambiku snaží získat genetiku slonů, narozených bez klů, stejně jako se snaží zjisti příčinu a výsledky.

Dříve šlo o 2-4 % sloních samic, které se v Mosambiku rodily bez klů, ale tato čísla se zvedla. Dnes už se takto rodí téměř třetina populace slonů.

Expertka v oblasti chování slonů a badatelka National Geographic, Joyce Poole, vysvětlila, jaký vliv pytláci mají na slony – nejen z hlediska jejich velikosti jejich populace, ale také z hlediska evoluce.

Lov slonů jim samotným dal výhodu v podobě klů, které nevyrostou. Protože pytláci se právě zaměřují na slony s krásnými kly, které jim pak odstraní.

Počátkem roku 2000, 98 % z přibližně dvou set samic slonů nemělo kly. Jak psali vědci, je to jasný důkaz toho, jaký je tlak lovu a jak to může nyní ovlivnit zvířecí druhy, které vedou k neuvěřitelným evolučním adaptacím.

Sdílet:
Loading...