Proslulé plachtící kameny znali už dinosauři před 200 miliony lety, jejich pohyb je stále záhadou

Jedním ze symbolů kalifornského Údolí smrti, nejsuššího a nejníže položeného místa severní Ameriky, jsou i takzvané plachtící kameny. Leží na dně vyschlého jezera a zůstává za nimi dlouhá stopa, jako by se na místo doplazily či doplachtily. Vědci nyní došli k překvapivému objevu stran jejich minulosti.

Suché jezero Racetrack Playa v Údolí smrti zdobí jedna světová pozoruhodnost – obrovské balvany, které se podle zachovaných stop navzdory své hmotnosti dokážou přesouvat po dně jezera, jakoby je poháněl nějaký energetický zdroj.

Nyní se aspoň jeden takový kámen objevil i na místě, kde by ho nikdo nečekal – na zkamenělině staré 200 milionů let, která je ve vědeckém světě velmi ceněná kvůli tomu, že je do ní výjimečně kvalitně otištěna stopa dávného dinosaura.

Fosilie, na níž můžeme zcela jasně pozorovat tvar chodidla a dokonce i strukturu pokožky býložravého plazopánvého dinosaura prosauropoda (raného sauropoda), je známá už od roku 1896. Až do roku 2017 však nikdo neřešil další pozoruhodný otisk, který tato zkamenělina obsahuje. Kromě dinosauří šlápoty také dlouhou rozmazanou “čáru” připomínající stopu po přesouvání těžkého předmětu.

Fosílie jako důkaz plachtících kamenů

Její tajemství začal zkoumat teprve paleontolog Paul Olsen z Kolumbijské univerzity, který po dvou letech dospěl se svým týmem k závěru, že stopu zanechal na zkamenělině pradávný “plachtící kámen”. Olsenův tým prezentoval toto zjištění na letošní podzimní konferenci Americké geofyzikální unie.

Jak se mohl 200 milionů let starý kus obrovské skály rozhýbat a přesunout přes stopu dinosauřího chodidla? Podle Olsena a jeho kolegů mohlo být příčinou krátkodobé prudké ochlazení tropů, k němuž v období rané jury došlo. Tento závěr vychází ze způsobu, jakým se kameny pohybují. Geology fascinuje jejich smýkání už po celá desetiletí. A jedna ze dvou teorií, jež tento pohyb vysvětlují, počítá právě s působením ledu.

Zdroj: Antrop

Sdílet: