Projekt budoucnosti! Norsko chce vybudovat plovoucí tunely i podmořské dálnice

Norsko si prostě na podmořské projekty potrpí. A není se čemu divit. Země vlastní majestátnou krajinu plnou přenádherných fjordů, které ale bohužel komplikují možnosti silniční dopravy. Vždyť jen cesta ze severního Trondheimu do jižního Kristiansandu trvá více než 20 hodin a její součástí je celkem sedm přejezdů trajektem. Přitom právě tato část země čítá třetinu z celkového počtu obyvatel Norska.

Jak informoval zpravodajský server CNN, právě z toho důvodu přišla norská vláda s ambiciózním projektem, který dobu cestování zkrátí až o polovinu. V rámci projektu budou vybudovány mosty a nejdelší a také nejhlubší skalní tunel na světě. Neobvyklý bude hlavně proto, že povede skrz skalní podlaží pod hladinou moře. Nejvíce fascinující částí pak bude systém plovoucích podmořských tunelů, umístěných 30 metrů pod hladinou.

Přitom myšlenka plovoucích tunelů není žádnou novinkou. V roce 1882 totiž navrhl podobný koncept komunikace i britský námořní architekt Edward Reed, kdy navrhl tunel vedoucí přes kanál La Manche. Nově vybudované tunely budou ukotveny k mořskému dnu či k pontonům plujícím na hladině. To zajistí jak plynulou jízdu aut, tak lodní dopravu nad tunely.

Jak si lze vyvodit z popisu projektu, nepůjde o zrovna levnou záležitost, norskou pokladnu to bude stát odhadem 40 miliard dolarů, což je necelý bilión korun. Celý projekt pak má být dokončen do 30 let.

Zdroj: CNN.com

Sdílet: