Produkce masa se co nevidět změní! Laboratorně vypěstované maso bude běžnou záležitostí

Pokud patříte k milovníkům masa, nemáme pro vás moc dobrou zprávu. Mezi odborníky se již nějaký čas diskutuje o tom, jak živočišná výroba zatěžuje naši planetu. I z tohoto důvodu by se do roku 2040 měla produkce masa razantně změnit. Maso, které je nedílnou součástí naší každodenní stravy bude vyráběno v laboratořích z alternativních zdrojů, uvádí to nejnovější zpráva globální firmy AT Kearney.

Ze zprávy, na kterou odkazuje server IFLScience je zřejmé, že laboratorně vypěstované maso, by mohlo do dvaceti let nahradit 40 % spotřeby masa pravého. Již dnes je prodej alternativ masových výrobků na vzestupu, zvláště kvůli stále narůstající obměně stravovacích návyků. Stále více lidí přechází na vegetariánskou či veganskou stravu. A právě i velké korporace se snaží přijít s inovativní myšlenkou, jak lidem naservírovat maso bez toho, aniž by muselo být poraženo nějaké zvíře.

Jednou ze společností je i americká startupová firma Memphis Meats, která se zabývá laboratorní výrobou zatím jen kuřecího masa. Firma ale pracuje na výzkumu kachního i hovězího masa. Uma Valeti, ředitel a zakladatel společnosti popsal proces výroby kuřecího masa.“ Vezmeme živočišné buňky z vysoce kvalitní svaloviny zvířat, kterým dále poskytujeme živiny, aby mohly růst. Jakmile vyroste svalovina, vaříme ji jako obyčejné maso.“

Odborníci věří tomu, že by takto vytvořené maso mohlo do roku 2040 pokrýt bezmála polovinu celkové spotřeby. „Lidé chtějí maso, ale zároveň se nechtějí podílet na utrpení zvířat a jejich zabíjení. Věříme, že na trhu je tato skupina velmi silná,“ uvádí Brian Spears, který se na výrobě umělého masa také podílí. Než ale bude možné takové výrobky uvést na trh, musí tyto společnosti projít přísným schvalovacím procesem od úřadů pro kontrolu potravin.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...