Proč bychom měli potřebovat americké vesmírné síly?

Dne 19. června jsme Vás informovali o tom, že Prezident Trump oznámil, že vede ministerstvo obrany k vytvoření šestého odvětví armády: Space Force – vesmírné síly. Tato myšlenka není nic nového. Letos se Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických, pokoušela o vytvoření šestého odvětví armády na základě zákona o povolení národní obrany z roku 2018. Nicméně plán v Senátu neprošel. Včera však Trump oživil tyto naděje, “máme letecké síly, budeme mít i vesmírné síly,” řekl na základně americké námořní pěchoty.

Letectvo, které provozuje většinu obranných aktivit spojených i s vesmírem, je silně proti tomuto projektu. Mimo to existuje mnoho zřejmých, politických a jiných překážek, které stojí v cestě vzniku vesmírných sil, známých také jako Space Force. Zajímavější ale je, proč jsou pro Ameriku vesmírné síly, tak prioritní potřebou? Odpovědi na tuto otázku vyplynuly ze schůze Sněmovny reprezentatnů, která se konala v návaznosti na oznámení Trumpa. Na které ostře reagovali odborníci zabývající se vesmírnými válečnými prostory, a to před Výborem pro armádní služby.

“Když jsem byl vedoucím týmu STRATCOM (Strategické velitelství Spojených států amerických), myslel jsem si, že velím americkým vesmírným silám,” řekl bývalý velitel amerického strategického velitelstva, generál letectva Robert Kehler. Stejně jako mnozí z těch, kteří pocházejí z amerického letectva, jsou vůči této myšlence v celku rozpačití. (Samotný ministr vzdušných sil, se vyhnul včerejším otázkám o Trumpovi) Ale zopakoval výboru, že americká armáda musí změnit svůj postoj k vesmíru.

Americké síly musí “získat a udržet nadřazenost ve vesmíru jako podmínku boje,” řekl. To odráží způsob, jakým americké Letectvo nejprve získává kontrolu nad vzdušným prostorem dříve, než se zapojí do válečných tažení na zemi. Jedním z důvodů, proč by americká nadřazenost mohla být narušena, je to, jak je úsilí o vesmírnou obranu rozptýleno mezi armádou, letectvem a námořnictvem, nemluvě o zpravodajských důstojnících, Národním průzkumným úřadem a Střediskem pro kosmické a raketové systémy.

Doug Loverro, bývalý náměstek ministra obrany pro obranu vesmírné politiky DoD, poznamenal, že boj ve vesmíru se liší od boje kdekoli jinde, stejným způsobem, jakým se námořnictvo připravuje na jedinečný boj na moři. “Chybí nám už jen vesmír, jeden z pěti hlavních bojových domén,” dodává.

Loverro vtipkoval o tom, že ho lidé obviňují, že Trumpův nápad podporuje “Jsem připraven podpořit tuto myšlenku až do konce,” řekl. Na druhou stranu ale přiznává, že nová služba nemusí být potřeba. “Nepotřebujeme ji přesunout z USAF, abychom vytvořili vesmírnou inteligentní sílu, kterou potřebujeme,” dodává. Co armáda potřebuje, je vytvořit kariérní příležitosti pro lidi, kteří se specializují na vesmír. Chce-li Amerika zůstat v popředí i do budoucna, musí Spojené státy “vychovat vesmírné vůdce.” Jako příklad uvedl založení amerického letectva, které zaručovalo odborné znalosti personálu, a to učinilo ze Spojných státu dominanty ve vzduchu. “totéž platí pro vesmír”.

Zatímco  bojové plány odrážejí realitu konfliktu ve vesmíru, strategie Pentagonu v oblasti vesmírných zbraní nemůže dohnat tempo narůstajících hrozeb. V roce 2016 vydal Pentagon svůj Space Enterprise Vision,  Který má za úkol povýšit vesmír v očích USAF. Dokument se čte dobře ale Loveroo jasně řekl: ” Vize rozhodně není v souladu s rozpočtem.”

Například Loverro poukázal na nedostatek testů a cvičení věnovaných vesmírné válce, zvláště těch, které zahrnují spojence, což je něco, co USA nepodceňuje a u letectva, na toto klade veliký důraz.  Ještě horší je, že finanční prostředky podporují “dost zastaralou architekturu” jako velké satelity, které jsou snadnějším cílem pro protivníky, na rozdíl od několika menších satelitů.

Generál Kehler řekl, že v sázce je hodně, protože ztráta rohodujících aktiv ve vesmíru může být rozhodující v budoucí bitvě. Potenciální nepřátelé to vědí a investují do zbraní na zemi i ve vesmíru, aby se vymanili nebo zablokovali satelity. “Čas není na naší straně,” dodal.

Zdroj: www.popularmechanics.com