Přes 70% voličů podpořilo změnu ústavy. Putin tak může zůstat prezidentem dalších 16 let

Téměř 71 procent ruských voličů podpořilo v celostátním hlasování změny ústavy Ruské federace, které současnému prezidentovi Vladimiru Putinovi umožní zůstat u moci do roku 2036.

Tyto dílčí údaje zveřejnila ve středu podvečer Ústřední volební komise, která zatím zpracovala deset procent hlasů voličů odevzdaných v nejvýchodnějších regionech Ruské federace. Rozhlasová stanice Echo Moskvy upozornila, že ÚVK začala dílčí výsledky zveřejňovat v době, kdy v evropské části Ruska ještě hlasování neskončilo.

Jde o novinku, která se při tomto hlasování testuje. Bývalý člen ÚVK, právník Vadim Prochorov, pro Echo Moskvy konstatoval, že “úřady takto manipulují s hlasy voličů” . Z dosud zveřejněných výsledků vyplývá, že navrhované změny v ústavě podpořilo 70,81 procenta voličů, na druhé straně je odmítlo 28,17 procent voličů.

Ministerstvo vnitra informovalo, že zatím nemá informace o porušování zákona, které by mohly zpochybnit výsledek hlasování. Kvůli epidemii koronaviru SARS-CoV-2 se předčasné hlasování odstartovalo 25. června, ale hlavním oficiálním dnem byl 1. červenec.

Samozřejmě se volby neobešly bez protestů proti změnám ústavy. Na Puškinově náměstí v centru Moskvy se shromáždilo přibližně 300 lidí, kteří usilovali o posouzení výsledků hlasování. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy k náměstí dorazily policejní posily. Policisté se však zatím omezili na rozdávání roušek účastníkům protestu.

Tombola i loterie

Zpravodajský portál Novaja gazeta i další kriticky laděná ruská média informovaly, že na zaměstnance státních institucí a rozpočtových organizací je vyvíjen tlak, aby šli hlasovat. V některých případech údajně dostávají doporučení, jak hlasovat. Ruská média informovala, že ústřední volební komise obdržela v této věci několik podnětů a prověřuje je.

Ve snaze přilákat voliče mnohá města a regiony organizovaly v souvislosti s hlasováním různé kvízy, loterie a tomboly. V Moskvě například voliči dostávali poukázky na 400 – 4000 rublů (130 až 1300 korun), které lze uplatnit v obchodech a restauracích – Moskva na to vynaložila deset miliard rublů, dodal portál Novaja gazeta.

Zdroj: GN

Sdílet:
Loading...