Přepište historii! V Etiopii objevili více než milion let starou továrnu na obsidiánové zbraně

Rate this post

Melka Kunture, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť nejen v Etiopii ale i na světě překvapilo nečekaným objevem. Archeologové našli 600 seker vyrobených z obsidiánu, což zcela zpochybňuje historický kánon nástrojů a zbraní. Zároveň jde o nejstarší „kamennou dílnu“, která kdy byla objevena.

Zhruba před 2,6 miliony let začala doba kamenná a skončila v roce 3 300 před naším letopočtem nástupem doby bronzové. Tato éra se pak dělí na období paleolitu, mezolitu a neolitu. Dosud historici uváděli, že se první dílny zaměřené na výrobu nástrojů a zbraní objevili někdy během středního pleistocénu v Evropě. Tedy zhruba před 774 000 až 129 000 lety.

Dílny se začaly masově rozšiřovat s nutností a potřebou výroby nástrojů. Jedním z nejběžněji vyráběných nástrojů byla bezpochyby sekera, která se používala také jako zbraň. Ruční sekery se vyráběly z kamenů, které se dále ostřily. Neexistoval žádný typický způsob použití, pouze se zpracovaný kámen v jedné ruce.

Většinou naši předci používali pazourek a později obsidián. Toto vulkanické sklo je i dnes považováno za extrémně komplikovaný materiál na zpravování. Proto se není čemu divit, že zůstali archeologové po objevu v Etiopii v němém úžasu. Existence dílny s obsidiánovými sekerami je mnohem starší než stanovené datování, o kterém jsem hovořili výše.

Dílna se našla v údolí, nad kterým se klane vysoký útes. Nejprve si archeologové mysleli, že objevili ložisko obsidiánových kamenů. Když se ale na kameny podívali zblízka, všimli si jejich zpracování a identifikovali je jako ruční sekery. Celkem bylo nalezeno 600 kusů a jsou staré 1,2 miliony let. Podle odborníků je pravděpodobné, že zbraně pocházejí skutečně z místa, kde byly objeveny.

Archeologové tak dospěli k závěru, že objevili nejstarší známou dílnu kamenných nástrojů. Navzdory skutečnosti, že výroba nástrojů sahá až do doby před 3,3 miliony let, odborníci jsou přesvědčeni, že standardizované výrobní díly se objevily až později. Naleziště artefaktů však této chronologii odporuje.

Objev je tak důkazem toho, že naši předkové mohli být mnohem vyspělejší, než jsme si mysleli a ukazuje nám, že stále existuje mnoho věcí, které o dávných dobách nevíme.


Zdroj: ifls+

Sdílet: