Přelidnění nám nehrozí. Růst světové populace se ustálí a poté začne nenávratně klesat

Celým světem koluje jedna stejná myšlenka a to, že světové populaci hrozí katastrofa v podobě přelidnění. Jedna nejmenovaná studie dokonce odhaduje, že do roku 2100 by na této planetě mohlo žít až 11 miliard lidí. Nicméně na zahraničním trhu se právě objevila nová kniha, která tvrdí něco úplně jiného. Autorem jsou novinář John Ibbitson a uznávaný politolog Darrel Bricker.

Nová kniha s názvem „Empty Planet“ (česky přeloženo prázdná planeta) tvrdí, že tendence růstu světové populace bude pokračovat ale během 30 let se skóre mezi úmrtím a porodností vyrovná a poté dojde k nenávratnému klesání. Jinými slovy bude nás míň a míň.

Klíčovým argumentem je volný přístup k informacím, které mění názor společnosti na reprodukci, a to napříč celým světem. Mladí lidé tak rychle přetvářejí žebříčky svých hodnot, kde tradiční rodina a reprodukce nemají místo.

„Ve 26 zemích světa jsme požádali ženy, aby nám řekly, kolik dětí za život chtějí. Bez ohledu na to, ve které zemi jsme zrovna byli, odpověď byla stejná – jedno maximálně dvě děti.“ Uvedl Ibbitson v rozhovoru pro Wired. „Vnější síly, které diktovaly lidem, aby jejich rodiny byly co nejpočetnější, už vymizely. Zvláště pak v rozvojových zemích.“

Vize Ibbistona a Brickera jsou velmi odvážné a jistě by bylo předčasné nahradit jimi původní předpovědi, alespoň dokud nebude tato vize pevně ukotvena. Už teď je ale jasné, že bude velmi důležité do budoucna udržet populační trendy, jež ovlivňují mnohá rozhodnutí.

„Mnoho lidí, kteří uvažují o budoucnosti světa, budoucí ekonomice, budoucnosti plánování měst, založí své projekty na základě budoucí velikosti lidské populace. A existuje opravdu hodně lidí, která na základě těchto předpovědí, činí svá rozhodnutí.“

Zdroj: Futurism.com

Sdílet: