Překvapivý objev! Velikonoční ostrovy odhalily novou kamennou sochu Moai

5/5 - (1 vote)

Na Velikonočních ostrovech došlo k překvapivému objevu. Na dně vyschlého jezera byla objevena nová kamenná socha Moai, kterými je ostrov tak proslulý. Tým, který objevil kamennou hlavu věří, že nemusí jít o jedinou sochu na dně vyschlého jezera. Opět se tak potvrdilo rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré. K odhalení sochy totiž došlo kvůli změně klimatu, která způsobila vyschnutí jezera.

Socha Moai byla objevena začátkem tohoto týdne, jak uvádí skupina, která spravuje národní park Rapa Nui. Salvador Atan Hito, viceprezident Ma´u Heuna (zmíněné skupiny), pro Good Morning America uvedl:

„Pro lidi z Rapa Nui jde o velmi důležitý objev. Socha byla ukryta na dně jezera a nikdo netušil o její existenci, a to dokonce ani naši předci.“

Socha je od ostatních odlišná

V porovnání s ostatními sochami na ostrově, je nově objevená Moai mnohem menší. Jak už z dřívějších studií víme, sochy byly ze svého místa vzniku neurčitým způsobem přemístěny na místa svého objevení.

Ostrované říkají, že sochy „chodily“ nebo byly „obdařeny mocí chodit ve tmě“. I když to zní absurdně, článek z roku 2013 předkládá hezkou teorii, že sochy se na svá nynější místa jednoduše dokráčely.

Zatím není jasné, proč byla tato konkrétní socha Moai umístěna na dně jezera. Objev naznačuje, že zdaleka nemusí jít o poslední nalezenou sochu. Jak uvedl Dr. Terry Hunt, profesor archeologie na Arizonské univerzitě, pro Good Morning America: „ V suchých podmínkách, které momentálně na ostrově panují, možná najdeme mnohem víc. Sochu skryl vysoký rákos, který roste na dně jezera. Nynější technologie nám může odhalit co přesně se v sedimentech jezera ukrývá. Když je v jezeře jedno Moai, bude jich tam pravděpodobně víc.“

Velikonoční ostrovy tak opět překvapily, časem uvidíme, zda technologie Lidar odhalí další úžasné sochy.

Sdílet: