Překvapivá jeskyně krystalů skrývá smrtelné tajemství

5/5 - (2 votes)

Impozantní jeskyně je známý jako Sixtinská kaple krystalů a mimo dechberoucích výjevů přírody skrývá smrtelné tajemství.

Podzemní jeskyně je plná sádrových krystalů o velikosti stromů. Kromě toho obsahuje také jedny z největších přírodních krystalů, které kdy byly objeveny. Tento přírodní unikát najdeme 300 metrů hluboko a je napojen na olověný, zinkový a stříbrný důl v Niaca v Mexiku. Důl byl před téměř 10 lety zatopen poté, co se dělníci omylem probourali do vodonosné vrstvy, ovšem jeskyně krystalů se nacházela hlouběji, tam se voda nedostala.

Nečekaný objev

Horníci objevili tuto jeskyni náhodou v roce 2000 během vrtání bočního tunelu, který měl usnadnit ventilaci dolu. Když vstoupili dovnitř, objevili komoru plnou obrovských mléčně bílých krystalů, z nichž největší měřil více než 11 metrů na délku a 1 metr na šířku.

Jde o krystaly sádrovce seleničitanového, sulfátového minerálu, který se tvoří ze solí rozpuštěných v podzemní vodě. Je tak měkký, že jej můžete poškrábat nehtem.

Jeskyně mečů

Těžba v dole Naica začala v roce 1974 a od té doby bylo objeveno několik jeskyní naplněných krystaly, jako je Jeskyně mečů, posetá krystaly ve tvaru dýky od podlahy ke stropu. Krystalová jeskyně je ale zdaleka tou největší, má 110 metrů v průměru a maximální objem 6000 metrů krychlových, což je více než dvojnásobek oproti olympijskému bazénu. Jeskyně má tvar podkovy a je vyhloubena ve vápencové skále.

Krystalová jeskyně: smrtelné tajemství

Jeskyně leží na zlomu ložiska magmatu pohřbeného mezi 3 až 5 km pod Naica. Asi před 26 miliony let z této komory vystoupilo magma a nutilo vody bohaté na minerály stoupat trhlinami ve skále. Vroucí voda otevřela jeskyně ve vápenci a vytvořila usazeniny, které krystalizovaly po tisíce let tím, jak se postupně ochlazovala.

Později se teploty ustálily na 58 stupňů Celsia, což vytvořilo ideální podmínky pro to, aby krystaly sádrovce vyrostly do gigantických rozměrů z minerálu zvaného anhydrit.

 Jeskynní podmínky jsou pro krystaly ideální, ale jsou smrtelné pro lidi. Po vypuštění vody byly teploty udržovány, ale vlhkost přesahuje 90%. Při této úrovni vlhkosti nemá pot na tělo žádný chladivý účinek. V důsledku toho lidé potřebují přiměřenou ochranu, aby mohli v jeskyni zůstat déle než 10 minut. Chůze mezi krystaly je také nebezpečná, protože jsou extrémně kluzké.

Navzdory tomu, že se do jeskyně odváží jen málokdo, najdou se tací, kteří tento nádherný unikát zaznamenali a my se tak do této krajiny divů můžeme vydat i z pohodlí gauče.

Sdílet: