Překrásné římské mozaiky staré 2200 let, byly objeveny ve starověkém městě Zeugma

Nikde nenajdete tolik mozaik pohromadě jako ve městě Zeugma na jihu Turecka. Do roku 2000 bylo město zaplaveno vodou a značná část města je zaplavená dodnes. Archeologové i přesto začali s vykopávkami, které odhalily mnoho zajímavých pokladů, včetně několika nádherných mozaik. A od roku 2011 tam dokonce otevřeli největší mozaikové muzeum na světě s 1 700 metry čtverečních mozaik.

Mozaiky, které vidíte na fotografiích, odkryli archeologové při vykopávkách v takzvaném Domě múz. Na jedné z nich je vyobrazeno devět múz, jež byly starořeckými bohyněmi umění. V samém středu je zpodobněna múza epického básnictví Kalliopé, která zplodila legendárního pěvce Orfea.

Druhá mozaika, vyrobená ze speciálních skleněných kousků, představuje Titána Ókeana a jeho manželku a zároveň sestru Téthys. Třetí, menší mozaika pak zobrazuje neznámého mladého muže. Všechny se dochovaly ve velmi dobrém stavu, ač pocházejí ze třetího století před Kristem.

Mozaika s devíti múzami a Kalliopé uprostřed
Ókeana a Téthys

Odhaduje se, že ve starověkém městě stálo dva až tři tisíce domů, přičemž dvacet pět z nich stále zůstává pod vodou. Starobylé město Zeugma bylo totiž z velké části zatopeno umělou přehradou Birecik. Další městské ruiny leží pohřbeny pod pistáciovými háji, které místnímu obyvatelstvu poskytovaly odjakživa hlavní zdroj příjmů.

Mozaika s portrétem mladého muže.

Kdysi vzkvétající řecké město založil na obou březích Eufratu jeden z generálů Alexandra Velikého Seleukus zvaný Níkátór (Vítěz), zakladatel dynastie Seleukovců a seleukovské říše. Jméno Zeugma město získalo v době římské nadvlády a znamenalo „most“. Bylo totiž tehdy jediným místem, kudy se dala přejít řeka Eufrat mezi Anatolií a Mezopotámií. V roce 256 město dobyl a vyplenil perský velkokrál Šápúr I. z rodu Sasánovců. Zkázu města pak dovršilo následné zemětřesení.

Zdroj: mysterioussignal.com

Sdílet:
Loading...