Předčila Stonehenge i pyramidy v Egyptě. V Izraeli byla objevena neolitická metropole stará 10 000 let.

Rozsáhlé pozůstatky lidského osídlení z doby kamenné, byly objeveny poblíž izraelského Jeruzaléma. Archeologové tvrdí, že nejde jen o největší objev svého druhu v Izraeli, ale také o jedno z nejmonumentálnějších měst vůbec.

Rozlehlé neolitické megaměsto bylo objeveno v západní čísti Jeruzaléma, v městské čtvrti zvané Moca. Město bylo založeno před 10 000 lety a největšího rozmachu se dočkalo v následujícím tisíciletí, kdy bylo rušným obchodním centrem a aktivním dějištěm pro přibližně 2000 – 3000 obyvatel z doby kamenné.

Archeologové zatím neznají název této starobylé metropole, která svou historií předchází jak Stonehenge, tak i pyramidy starověkého Egypta, nicméně ve vykopávkách, které trvají už 18 měsíců, nepolevují. Už teď ale mohou říci, že když došlo k první výstavbě této osady, asi před 10 500 lety, byla mnohem menší a zabírala sotva jeden hektar. Až v následujícím tisíciletí se rozrostla v prosperující městské centrum plné velkých budov, veřejných zařízení a rituálních míst, které se dnes rozprostírá na ploše velké až 40 hektarů.

Pozůstatky neolitické metropole Zdroj: Izraelský památkový ústav

Nejúžasnější je na celém objevu fakt, že metropole z doby kamenné byla tak dlouho skryta před zraky lidí. Archeologové už řadu let předpokládali, že se v této oblasti může vyskytovat nějaký druh neolitického osídlení, nicméně rozsah pohřbeného města se projevil až během nedávných vykopávek prováděných v rámci výstavby dálnice v této části Jeruzaléma.

Jeden z archeologů Jacob Vardi, pro The Times of Israel uvedl „Objev mění úplně vše, toto místo radikálně změní všechny vědomosti, které máme o neolitu.“ A jeho přesvědčení je na místě. Vykopávky odhalují překvapivě pokročilé inovace vzhledem k období, do kterého se osada datuje. Architektura, stavebnictví i územní plánování působí velmi pokrokově a nadčasově zároveň.

Vyřezávaná busta Zdroj: Izraelský památkový ústav

Kulturní artefakty a vzácné řemeslné předměty, jako jsou náramky a medailony nalezené v hrobkách města, poukazují na existenci výměnných obchodů s obchodníky z dalekých míst, což pro lidi z doby kamenné nebylo obvyklé. Svědčí o tom také unikátní kamenné předměty z neznámého druhu kamene, stejně jako předměty z obsidiánu. V hrobkách se také objevovaly mušle ze Středozemního a Rudého moře.

Některé z objevených korálků Zdroj: Izraelský památkový ústav

Z vykopávek je také patrný pokrok v zemědělství, kterým obyvatelé neolitické metropole prošli. Kosterní pozůstatky zvěře naznačují, že prvotní obyvatelé mohli sestávat z lovců a sběračů. Nicméně v posledních stech letech se ale lidé stali mnohem sofistikovanější, což umožnilo větší rozvoj zemědělství. Lidé se začali starat o krávy a prasata, které později zkonzumovali. Navíc si archeologové myslí, že osadníci byli možná první známou společností chovající domácí kozy.

Vykopávky na místě probíhají neustále a tým archeologů tvrdí, že tento bezprecedentní objev a s ním i všechny vzácné záhadné objekty, které obsahuje, stále ještě mají co odhalit.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...