Potápěči objevují ohromný kus historie na potopené části australského kontinentu

Před 12 000 lety byla Austrálie o téměř třetinu větší. Na konci doby ledové se však táním ledovců prudce zvýšila hladina moří a pohltila 770 000 čtverečních mil na pobřeží kontinentu. Místa obývaná domorodými lidmi se tak potopila pod hladinu moří spolu se všemi nástroji a poklady historie. Část tohoto ztraceného dědictví však bylo nedávno objeveno.

Nedávno zveřejněná studie popisuje, jak vědci lokalizovali prastaré podmořské archeologické naleziště, vůbec první svého druhu v Austrálii. A co zde našli? Dohromady 269 domorodých artefaktů, které jsou staré nejméně 7000 let a jeden artefakt, který byl starý nejméně 8 500 let.

„Objev zcela změnil mapu archeologických nalezišť a možností, které nám najednou tento kontinent nabízí.“ Prohlásil Jonathan Benjamin, archeolog z Flinderské univerzity a hlavní autor studie. „Tímto jsme světu ukázali, že když se zaměříme na správná místa, najdeme archeologické důkazy, které přežily i stoupající hladiny moří.“

Nová zjištění nabízejí bezprecedentní pohled na životní styl a kulturu domorodců před tisíci lety. Následující fotografie ukazují, jak průzkum podmořského naleziště probíhal. Jak již bylo řečeno, než se hladina moří zvedla, byla pevninská část Austrálie mnohem větší. Je tedy velmi pravděpodobné, že se pod vodou nachází mnoho domorodých lokalit.

Lokalizace takových míst ale není vůbec snadná. Benjaminovi a jeho týmu trvalo tři roky, něž zaměřili dvě podmořské oblasti. Obě našli díky dobrému úsudku. Benjamin se totiž rozhodl pro průzkum v oblasti pobřeží Murujuga, také známé jako Dampierské souostroví v severozápadní Austrálii. Právě tato oblast má velmi bohatou archeologickou historii. Na místě našli více než 1 milion petroglyfů, známých jako skalní umění. Některé jsou staré 40 000 let.

Během hledání naleziště archeologové spolupracovali s domorodými lidmi žijícími v této oblasti. Také se spoléhali na dobře známou technologii LiDAR, která dokáže odhalit historické oblasti i pod tím největším nánosem sedimentů. Dohromady objevili 269 artefaktů. Mnoho nástrojů mělo i po tisíci letech stále ostré hrany.

Celkově objev dává vědcům nové informace o tom, jaký byl život domorodých obyvatel okupujících Austrálii. Zjištění potvrzují, že se lidé stahovali k pobřeží kvůli jídlu i zdrojům.


Zdroj: BI

Sdílet:
Loading...