Potápěči objevili v zatopené jeskyni pozůstatky predátorů z doby ledové

Podmořští potápěči během průzkumu zatopeného jeskynního systému Hoyo Negro v Mexiku, objevili rozmanitou škálu starověké megafauny a také téměř kompletní lidskou kostru. Fosilní pozůstatky patřily gigantickým medvědům a vlkům z doby ledové. Do této doby se věřilo, že vyhynulí tvorové obývali spíše Severní Ameriku.

Klimatické podmínky části Mexika a Střední Ameriky nebyly zrovna příznivé pro uchování jakýchkoliv pozůstatků prehistorické doby. Proto tato oblast nemá téměř žádné fosilní záznamy. Nicméně unikátní nález v zatopeném jeskynním systému Hoyo Negro, východně od pobřeží poloostrova Yucatána, poskytuje hned celou řadu informací nejen o fauně z doby ledové.

Mezi objevy byly například pozůstatky krátkosrstého obřího medvěda známého jako Arctotherium wingei, byli považováni za největší medvědy vůbec. Dospělý medvěd dosahoval váhy až 1 300 kilogramů a patřil ke skupině býložravých medvědů. Na místě byly objeveny kosti nejméně sedmi jedinců. Dále byly objeveny pozůstatky vlků zvaných Protocyon troglodytes.

Díky tomuto objevu vědci získali cenné informace o tomto konkrétním druhu. Všechny předchozí záznamy byly založeny na několika málo vzorcích objevených v Jižní Americe, ale ve všech případech se jednalo pouze o malé fragmenty kostí.

Odborníci poprvé na zatopený jeskynní systém narazili v roce 2007, kde objevili vůbec nejstarší kompletní kostru člověka na území Ameriky. Tehdy ji pojmenovali Naia, šlo o kostru dospívající ženy, jejíž stáří je odhadováno na 12 až 13 000 let. Od objevení Hoyo Negro, byly nalezeny kostry mnoha tvorů, jak zaniklých, tak dochovaných včetně tygrů šavlozubých, pum, tapírů, lenochodů a mnoha dalších.

Objev nabízí nové teorie. Velké šelmy zřejmě zůstaly v Mexiku namísto migrace na jih. Druhou variantou je, že se na toto místo kosti dostaly díky lovců, kteří v době ledové jeskyni obývali a kosti velkých zvířat si ponechali jako trofeje. Co však nelze podceňovat, je význam zatopené jeskyně, která teď nabídla nový pohled na život v posledních etapách doby ledové.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...