Potápěči objevili na dně moře starý parník, který může uchovávat tajemství Jantarové komnaty

Vrak německého parníku potopeného na konci druhé světové války by podle polských potápěčů mohl obsahovat poklady z Jantarové komory, kterou vykradli nacisté a po níž hledači pátrají již desítky let.

Jantarovou komnatu v roce 1716 daroval ruskému carovi Petru I. pruský panovník Fridrich Vilém. V roce 1941 ji Němci u Petrohradu demontovali a až do jara 1945 byla uložena v Königsbergu, dnešním Kaliningradu. Z tohoto města, které dříve patřilo Německu, vyplula v dubnu 1945 loď Karlsruhe s velkým nákladem. Sovětská vojenská letadla ji poslaly ke dnu poblíž polského pobřeží.

Potápěči ze střediska Batictech informovali, že objevili vrak lodi. “Pátrali jsme po něm od minulého roku, kdy jsme si uvědomili, že na dně Baltského moře může ležet nejzajímavější neobjevený příběh,” uvedli potápěči na Facebooku.

W ostatnich dniach, mieliśmy okazję sprawdzać odkryte przez nas w Kwietniu wraki. Nurkowaliśmy na siedmiu z nich. Cztery…

Opublikowany przez Baltictech Sobota, 26 września 2020

Potopená loď je podle nich prakticky nedotčena. V nákladních prostorech objevili vojenská vozidla, porcelán a mnoho beden s dosud neznámým obsahem. Nachází se v hloubce 88 metrů několik desítek kilometrů severně od města Ustka. “Nechceme se chlubit, ale pokud měli Němci odvézt Jantarovou komnatu přes Baltské moře, byl pro ně parník Karlsruhe poslední šancí,” tvrdí Gdyński potápěči.

Parník Karlsruhe se podílel na operaci Hannibal, jedné z největších námořnických evakuačních akcí v dějinách, při které bylo před postupující Rudou armádou odvezeno více než milion německých vojáků a civilistů z Východního Pruska. Na palubě Karlsruhe cestovalo 1083 pasažérů; plavidlo se potopilo ráno 13. dubna 1945. Zachránilo se 113 lidí.

Po Jantarové komnatě hledači pokladů neúspěšně pátrají od roku 1945, a to například v Krušných horách, na Šumavě či v Rakousku. Říkalo se také, že je ukryta ve sklepení zámku v severočeském Frýdlantu. Někteří vědci se však domnívají, že komnatu zničily sovětská vojska při dobývání Kaliningradu, nebo že jsou skvosty stále zasypány v ruinách sklepů tamního zámku, kde byla uložena. Jantarovou komnatu, respektive její přesnou kopii, mohou turisté vidět od roku 2003 v Petrohradě.

Zdroj: at

Sdílet: