Posvátné jezero vydalo vzácný poklad, který dokazuje existenci neznámého náboženství

Dlouho předtím, než Inkové ovládli rozsáhlé území táhnoucí se od Kolumbie do Chile, osídlila tuto andskou oblast ještě tajemnější starověká společnost. Toto největší impérium původních obyvatel zvané Tiwanaku v období svého největšího rozkvětu čítalo 10 000 – 20 000 obyvatel. I přes tento fakt se dodnes o Tiwanaku vědělo velmi málo.

Vědecký časopis Proceedings of National Academy of Science uveřejnil výsledky studie, podle které existovala ve starověkém Tiwanaku dosud neznámá víra, jejíž zásady napomáhaly řešit a prosazovat systémy v tomto státě. Důkazem má být archeologický nález vzácných artefaktů na dně jezera Titicaca.

Potápěči na dně jezera Titicaca, které se rozprostírá na území dnešní Bolívie, objevili zlaté artefakty, vzácné mušle a důkazy o zvířecích obětech již v roce 2013. Nicméně až dnes, po nezbytném důkladném průzkumu těchto předmětů, uveřejnili vědci jisté závěry. Údajně má jít o důkaz existence náboženství, které státu Tiwanaku výrazně pomohlo k udržení dominance v regionu.

Co se historie tohoto státu týče, sahá až do let 500 – 1000 našeho letopočtu. Tiwanaku měl propracovaný vojenský systém, dařilo se zde obchodování, a navíc uplatňoval vlastní náboženství. A právě to formovalo vnitřní fungování a rozvoj celého státu.

Během prvního systematického ponoru v jezeře Titicaca, bylo objeveno hned několik kostí rituálních obětí, a taky sošky nadpřirozených božstev, které měly podobu pumy. Zajímavým nálezem byly také skořápky ústřic, které sice byly součástí mnoha andských kultur ale jejich domovem byl Tichý Oceán. „Fakt, že byly nalezeny na tomto území jen dokazuje prosperující možnosti obchodování,“ uvedl antropolog José Capriles.

Díky náboženství se mohli lidé státu Tiwanaku stěhovat z místa na místo, aniž by byli vnímáni jako cizinci. Právě tento způsob stál za významnou expanzí státu. Celé jeho společenství mělo významný politický vliv, ekonomickou moc a rozvinutý kulturní život. A to až přibližně do roku 1000 našeho letopočtu, kdy byl tento stát zastíněn jinými kulturami.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...