Poslechněte si hlas mumie, staré 3000 let

Díky rekonstrukci hlasivek se vědcům podařilo probudit hlas staroegyptského kněze, který byl mumifikovaný před více než 3 000 lety. Vědci naskenovali slavnou mumii Nesyamuna, která leží v muzeu v Leeds ve Spojeném království. Díky skenu vytvořili digitální 3D model vnitřních částí krku a úst, který následně vytiskli na 3D tiskárně.

Výtisk pak zkombinovali s umělým hrtanem, aby tak dali mumií znovu hlas, který byl naposledy slyšen v 11. století před Kristem. Vědci uvedli, že zvuk je “základní frekvencí” Nesyamunova hlasu, která je položena někde mezi samohláskami “a” a “e”.

Vědci však uvedli, že určování toho, jak zní Nesyamunův hlas, bylo komplikované vzhledem k pozici hlavy a jejímu rozkladu. Jak uvádějí ve studii, hlasivky leží v poloze určené pro mumifikaci, ne na mluvení. “Navíc, jeho jazyk ztratil velkou část svalové hmoty a jeho měkké podnebí chybí,” dodali vědci.

Poslechněte si zrekonstruovaný hlas:

Kněz měl mimořádně zachované měkké tkáně

Nesyamun žil kolem roku 1100 před Kristem za vlády 20. dynastie egyptského krále Ramesse XI. V chrámovém komplexu v Karnaku nedaleko Luxoru se dostal k nejvyšší hodnosti “waabského kněze”. Nesyamun pravděpodobně zemřel ve svých padesáti letech na závažnou alergickou reakci. Téměř o 3 000 let později byla jeho mumie objevena v Karnaku a transportována do Leeds City Museum v roce 1823. Jeho ostatky se od té doby staly jedněmi z nejlépe zkoumaných památek starověkého Egypta.

Nesyamunova mumie byla dobrou volbou pro studium zvuku starodávného hlasu, řekl David Howard, hlavní autor nového výzkumu. “Bylo to obzvláště vhodné vzhledem k jeho věku a zachování jeho měkkých tkání, což je neobvyklé,” řekl Howard pro Live Science. Doufá, že vědecké pochopení toho, jak se vytvářejí lidské hlasy, se dá kombinovat se znalostí staroegyptského jazyka s cílem zrekonstruovat delší pasáže Nesyamunovy řeči.

Starověký hlas bude znovu vyprávět

Myšlenka znovu vytvořit Nesyamunův hlas vzešla ze spolupráce Howarda a archeologa Johna Schofielda z University of York. Howard a Schofield uvedli, že doufají, že moderním turistům bude v chrámu v Karnaku v Egyptě představena rekonstrukce Nesyamunova projevu, možná i recitování staroegyptské modlitby.

“Když se návštěvníci setkají s minulostí, obvykle jde o vizuální setkání,” řekl Schofield. “Tímto hlasem to můžeme změnit.”

Zdroj: livescience.com

Sdílet:
Loading...